12. května 2017 8:03 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Začíná festival Pražské jaro. Zahájí ho Vídeňská filharmonie

Dirigent Daniel Barenboim. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dirigent Daniel Barenboim. | foto: Profimedia

PRAHA Smetanova Má vlast v podání Vídeňských filharmoniků pod taktovkou dirigenta Daniela Barenboima v pátek v Obecním domě zahájí 72. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival potrvá do 2. června. Již 8. května byl zahájen 69. ročník Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, tentokrát pro obory housle a cembalo.

Zahajovací koncert byl dlouho dopředu vyprodán. V prologu festivalu ve čtvrtek v pražském klubu Royal vystoupil houslista Josef Špaček a klavíristka Pallavi Mahidharaová. Indicko-americká hudebnice nahradí původně avizovaného Lukáše Vondráčka, který se kvůli pracovním povinnostem z vystoupení s názvem Před zahájením omluvil.

Zahajovací koncert v pátek uslyší lidé nejen v pražském Obecním domě, ale také v parku Kampa, kde začne program již v 17:00, a v několika kinech. Pražské jaro zakončí 2. června jeden z nejvýznamnějších skladatelů druhé poloviny 20. století, dirigent Krzysztof Penderecki. Největší tuzemská přehlídka klasické hudby nabídne přes čtyři desítky koncertů.

Rozpočet festivalu činí zhruba 80 milionů korun. Sponzoři přispívají 40 procenty, dalších 40 procent dostává z veřejné podpory zejména od ministerstva kultury a hlavního města Praha, zbylých 20 procent tvoří příjmy z prodeje vstupenek. Více informací a program se nachází na www.festival.cz.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz