1. června 2016 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Začíná festival Tanec Praha. Ukáže současnou podobu flamenca

Israel Galván | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Israel Galván | foto: Felix Vazquez

V Praze ve středu 1. června začíná hlavní program festivalu Tanec Praha. Otevře ho v prostoru Jatka 78 dvojice choreografů Linda Kapetaneaová a Jozef Fruček s představením své skupiny Rootlessroot nazvaným Europium. Hlavní festivalový program v Praze potrvá do 23. června a poslední dva večery patří letošní největší hvězdě přehlídky, španělskému tanečníkovu současného flamenca Israeli Galvánovi.

Festival Tanec Praha má letos 28. ročník a podle jeho zakladatelky Yvony Kreuzmanové letos poprvé získal od státu dotaci, který významu festivalu odpovídá. Po letech, kdy ministerstvo kultury festival s celkovým rozpočtem asi 12 milionů korun podporovalo částkami kolem jednoho či dvou milionů, letos akce dostala 4,5 milionu korun. Tanec Praha bude zřejmě jedním z festivalů, které chce ministerstvo od příštího roku podporovat ve svém samostatném nově zřízeném programu podpory významných festivalů, a dát tak pořadatelům podobných akcí mimo jiné příslib výhledové finanční podpory na příští roky.

Představení Europium skupiny Rootlessroot festival zahájí.

Představení Europium skupiny Rootlessroot festival zahájí.

Vystoupení hlavní hvězdy festivalu hostí jako vždy v posledních letech Hudební divadlo Karlín a kromě hlavní festivalové scény v divadle Ponec se letos bude tančit i v prostoru Jatka 78. Těm patří dnešní a čtvrteční večer se skupinou Rootlessroot. Dva mezinárodně známí choreografové ve velké scénické kompozici hledají odpověď na základní otázky, které nabývají větších rozměrů v současné uprchlické krizi - Pro co stojí žít, za co stojí zemřít? Řecko-slovenská tvůrčí dvojice je v Čechách známá projekty pro skupinu DOT504, s níž bude letos koncem roku opět pracovat.

Mladé choreografy představí festivalová sekce Dance News, která uvede autory z Itálie, Izraele, Koreje či Británie. Na festival se také vrátí choreografka Karine Pontiesová. Program věnovaný studentům se věnuje osobnosti Wiliama Forsytha přiblíží ho i jeho dlouholetá spolupracovnice, tanečnice Jone San Martinová.

Španělský choreograf, tanečník a průkopník stylu flamenco contemporary Israel Galván se svým postmoderním flamencem vystoupí 22. a 23. června v karlínském divadle. O Galvánovi pořadatelé mluví jako o jedné z největších postav světové taneční scény. Choreografie La Curva (Křivka, ohyb, zatáčka) je inspirována tanečníkem flamenca Vincetem Escuderem, který působil ve 20. letech minulého století v Paříži. Na jevišti jsou čtyři lidé, každý tvoří svoji křivku. Galvánův tanec doprovází hlas Inés Bacánové, jazzový klavír Sylvie Courvoisierové a rytmus José Jiméneze Santiaga.

ČTK