Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Začíná Pražské jaro. Ve znamení svobody

Pěvkyně Magdalena Kožená | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pěvkyně Magdalena Kožená | foto: archiv LN _ Jindřich Mynařík

PRAHA Festival dnes zahájí již vyprodaný koncert s tradiční Smetanovou Mou vlastí v podání České filharmonie, podanou ovšem ne zcela tradičně.

Letošní 67. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro od 12. května nabídne celkem 46 koncertů, dva mimořádné koncerty a šest operních představení připravených ve spolupráci s Národním divadlem a Státní operou Praha. Festival v sobotu zahájí koncert se Smetanovou Mou vlastí v podání České filharmonie. Povede ji pětatřicetiletý Vasilij Petrenko, šéf Královského liverpoolského filharmonického orchestru.

Má vlast podle Petrenka

Dirigent Vasilij Petrenko slibuje vlastní pojetí známé skladby. Pětatřicetiletý šéf Královského liverpoolského filharmonického orchestru se svěřil, že hrát Mou vlast s orchestrem, který ji tak dobře zná, je výhoda i nevýhoda. „Má vlast je skvělé a výjimečné dílo, hráči v České filharmonii ji mají samozřejmě léta nastudovanou a není tak snadné je někdy přesvědčit, aby se na ni podívali třeba i jiným pohledem. Já sám jsem ji ještě nikdy nedirigoval celou, jen její části. Poslechl jsem si všechny nahrávky Mé vlasti, což ale neznamená, že do její interpretace nevložím něco svého,“ říká Petrenko.

Dirigent Vasilij Petrenko

Dirigent Vasilij Petrenko

Jeden z nejmladších zahraničních dirigentů, jimž bylo kdy svěřeno provedení Smetanova cyklu symfonických básní, míní, že klasická hudba se musí posouvat, pokoušet se o novou interpretaci, jinak se stane muzeem. „Tradice může být dobrá, a té se nebráním, řídím se jí. Může být ale také špatná, někdy vychází vstříc pohodlí hráčů a dirigentů a to je potom ke škodě. Já se vždycky snažím zlepšovat výkon orchestru. Pokud jde o zahajovací koncert Pražského jara, slibuji, že úplně tradiční nebude.“

První akce bude na Staroměstském náměstí

První hudební akcí Pražského jara bude před večerním zahajovacím koncertem vystoupení skupiny Brass Band Prague na Staroměstském náměstí. Druhým mimořádným vystoupením letošního Pražského jara se 27. května stane každoroční koncert v rámci Pražského jara v Křečovicích, kde je Památník Josefa Suka.

Již v sobotu dopoledne se jako každý rok před zahájením festivalu uskuteční setkání na Vyšehradském hřbitově k uctění památky Bedřicha Smetany. Před pietním aktem položí účastníci věnce a květiny u hrobů Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha. Čest vzdají i loni zesnulému Josefu Sukovi.

Na atrakce je již vyprodáno

Dějiště koncertu k 100. výročí narození průkopníka nové hudby Johna Cage

Dějiště koncertu k 100. výročí narození průkopníka nové hudby Johna Cage

Podle pořadatelů jsou vyprodány oba zahajovací koncerty, mozartovský program Vídeňských filharmoniků, Petrohradské filharmonie i netradiční koncert k výročí narození Johna Cage v podání Agon Orchestra pod vedením Petra Kofroně na neobvyklém místě přímo mezi exponáty v dopravní hale Národního technického muzea v Praze.

Vstupenky už podle očekávání nejsou ani na recitály Magdaleny Kožené a Ivana Moravce a zmizely i na závěrečný koncert Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK. Na něm nemocného Jiřího Kouta nahradí dirigent Zdeněk Mácal.

"Již oznámený program zůstává beze změn. Letos nemáme velká témata, jako byla v minulosti výročí skladatelů Mahlera a Dvořáka, takže festival bude ve znamení dramaturgické svobody," sdělil novinářům ředitel festivalu Roman Bělor.

Součástí festivalu je 64. ročník Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oborech cembalo a violoncello.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!