25. dubna 2013 7:00, aktualizováno  19:31 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zatorsky & Zátorský: Otec a syn vystavují v Písecké bráně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vernisáže Zatorsky & Zátorský se zúčastnila i starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vernisáže Zatorsky & Zátorský se zúčastnila i starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. | foto: MAFRA - Viktor Chlad

PRAHA Společná výstava představuje tvorbu fotografů Lidových novin a Mladé fronty Dnes Jana Zatorského a jeho syna Jana Zátorského. Po úvodní vernisáži je výstava v Písecké bráně v Praze 6 otevřena do 23. května.

Vernisáže, která zahájila celou výstavu, se zúčastnil i výkonný ředitel a šéfredaktor LN Dalibor Balšínek, starostka Prahy 6 Marie Kousalíková či malíř Martin Cihlář. Gratulovat jim přišla také spousta kolegů a kolegyň.

Srovnání přístupů otce a syna

Nápad předvést své fotografie společně s těmi synovými dostal Jan Zatorsky, když jej oslovila Praha 6 s nabídkou uspořádat výstavu v Písecké bráně. "Říkal jsem si, že by to mohlo být docela zajímavé srovnání dvou přístupů a dvou různých oblastí fotografie," vysvětluje autor, jehož snímky čtenáři nalézají například v magazínu Lidových novin Esprit.

Na výstavě v Písecké bráně představuje Jan Zatorsky svou volnou tvorbu, pro niž je charakteristická hravost a vtip. Aranžuje leckdy překvapivá setkání fotografovaných objektů - ve vystaveném cyklu Kabinetní portréty například umístil exponáty z přírodopisného kabinetu do živé přírody.

Jeho syn Jan Zátorský vystavuje v Písecké bráně invenčně pojaté portréty, které vytvořil pro čtvrteční magazín MF Dnes.

ZATORSKY & ZÁTORSKÝ

Otec Jan Zatorsky a syn Jan Zátorský

Otec Jan Zatorsky a syn Jan Zátorský

Jan Zatorsky
Narodil se na Valašsku v roce 1957. Vystudoval VŠCHT a pracoval v různých funkcích v Akademii věd, Policii ČR, Fotbalové asociaci a UEFA. Od roku 2000 byl fotografem časopisu Týden. O dva roky později se stal vedoucím fotografů vydavatelství Mediacop (Týden, Instinkt, Nedělní svět). V roce 2008 se stal vedoucím fotografického oddělení Lidových novin, nyní vede fotooddělení magazínů mediální skupiny Mafra. Je držitelem mnoha ocenění Czech Press Photo jak od odborných porot, tak ceny návštěvniků výstavy CPP.

Jan Zátorský
Narodil se v roce 1980 v Bratislavě. Již během studií na Střední škole grafické v Praze a Slezské univerzitě v Opavě fotografoval pro Lidové noviny. Od roku 2005 je zaměstnancem MF DNES. Dříve se věnoval hlavně reportážím, například fotografoval pohřeb Jásira Arafata v Ramallahu, následky ničivé vlny tsunami v Thajsku, revoluci v Egyptě a válku v Libyi. V současnosti vytváří převážně portréty pro čtvrteční magazín MF Dnes.

Více fotografií naleznete na výstavě v Písecké bráně a také na webu zatorsky.com

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz