15. září 2018 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ze senátora prezidentem. Jaroslav Kubera si ve filmu Toman zahrál Edvarda Beneše

Jaroslav Kubera jako Edvard Beneš. Film Toman (2018). Režie: Ondřej Trojan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Kubera jako Edvard Beneš. Film Toman (2018). Režie: Ondřej Trojan. | foto: FALCON

PRAHA V připravovaném filmu Toman režiséra Ondřeje Trojana si roli druhého československého prezidenta Edvarda Beneše zahrál politik Jaroslav Kubera z ODS. Na podzim se Kubera navíc chystá znovu kandidovat v senátních volbách. Snímek Toman zamíří do českých kin 4. října.

Zarážející podobnost. Portrét Edvarda Beneše se ve snímku Toman objeví hned několikrát, ale není na nich bývalý československý prezident, nýbrž senátor Jaroslav Kubera. Toho si režisér Ondřej Trojan vybral pro malou roli Beneše právě kvůli velké fyzické podobnosti. Na oficiální „prezidentský“ portrét ale podoba nestačila a proto je ve snímku použit portrét jiný. 

Podívejte se na Jaroslava Kuberu jako Edvarda Beneše:

Jaroslav Kubera jako Edvard Beneš. Film Toman (2018). Režie: Ondřej Trojan.
Pravý Edvard Beneš. Film Toman (2018). Režie: Ondřej Trojan.

 „Fotili jsme s panem Kuberou před začátkem natáčení během kostýmní zkoušky v šatně na Barrandově,“ vzpomíná fotografka Bára Lockefeer-Švejdová. „Žádný fotoateliér, žádné svícení. Nebyl čas ani „prezidentovi“ nalepit knír. Pan senátor dostal jen kostým a šli jsme fotit,“ popisuje dost nestandardní podmínky vzniku oficiálního portrétu filmového prezidenta. Na mobilu měla původní Benešův portrét, aby trefila stejnou pozici, pohled, držení těla a pak už nastoupila práce u počítače. 

Jaroslav Kubera ale zvládl svou roli i rozpohybovat. Pan Kubera byl při natáčení trošku nervózní, což se mi moc hodilo. Protože prezident Beneš na tom nebyl po stránce zdravotní po válce už dobře, byl hodně nerozhodný, takže jsem z té nervozity udělal přednost. Scény tak působí úplně přirozeně,“ okomentoval Kuberův herecký výkon režisér Ondřej Trojan.

Zatímco Jaroslav Kubera je vášnivým kuřákem, tak Edvard Beneš byl ve skutečnosti zapřísáhlým nekuřákem a abstinentem. 


Pro Jaroslava Kuberu šlo o první hereckou zkušenost. Kromě nové kariéry na stříbrném plátně ale hodlá znovu i kandidovat v letošních podzimních senátních volbách. Dlouholetý člen ODS a primátor Teplic je ve funkci senátora již osmnáct let, ale rád by k tomu přidal ještě šest. Kandidaturu na prezidenta mu sice jeho rodina rozmluvila, ale tuto funkci si nyní vyzkouší alespoň takto.

Zleva: Jaroslav Kubera před namaskováním,  Kubera po namaskování a Edvard Beneš

Zleva: Jaroslav Kubera před namaskováním, Kubera po namaskování a Edvard Beneš

Portrét Jaroslava Kubery jako prezidenta Beneše a další fotografie Báry Lockefeer-Švejdové z natáčení filmu Toman budou k vidění od pátku 14. do neděle 30. září v galerii Písecká Brána v Praze 6.

Jaroslav Totušek, Lidovky.cz

Škoda Octavia 1.2 TSI 2014 ·...
Škoda Octavia 1.2 TSI 2014 ·...

r.v. 2014, naj. 117 749 km, benzín
184 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz