23. února 2010 19:54 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ze slavného studia Abbey Road je chráněná památka

Legendarní studio Abbey Road se stalo chráněnou památkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendarní studio Abbey Road se stalo chráněnou památkou | foto: Reuters

LONDÝN Slavné studio v londýnské ulici Abbey Road, kde nahrávaly rockové hvězdy od Beatles po Pink Floyd, se stalo chráněnou památkou. Podle náměstkyně britského ministra kultury pro architekturu Margaret Hodgeové tak musí v budově zůstat nahrávací studio. Chtějí tak zpřístupnit legendární studio i dalším generacím umělců.

Ministerstvo reagovalo na pobouření veřejnosti, které vyvolal záměr společnosti EMI studio odprodat. EMI sice v pondělí uvedla, že si studio ponechá a bude ho rekonstruovat, ale ministerstvo kultury přesto vyhlásilo budovu za chráněnou památku druhého stupně.

V praxi to znamená, že změny interiéru jsou povoleny, ale majitel musí při opravách respektovat charakter budovy. Studio Abbey Road bylo zařazeno mezi chráněné památky, aby "umělci i v dalších generacích mohli nahrávat hudbu ve stejných místnostech jako hudební legendy minulosti", uvádí prohlášení britského ministerstva.

Legendarní studio Abbey Road se stalo chráněnou památkou

Chráněnou památkou se budova v Británii může stát díky své architektuře nebo historickému významu. V případě studia to je především z druhého důvodu, uvedla Hodgeová. "Má ohromný kulturní význam a zvláštní místo v srdcích hudebníků i milovníků hudby."

Od Jacksona po Iron Maiden
Dům číslo tři na Abbey Road v londýnském čtvrti St John´s Wood byl postaven v roce 1831. V roce 1929 vilu koupila The Gramophone Company (později EMI) a přestavěla ji na první nahrávací studio na světě.

Ve studiu nahrávali hudebníci všech žánrů od britského skladatele vážné hudby Edwarda Elgara přes Michaela Jacksona po heavymetalové Iron Maiden.

Muž na přechodu před studiem Abbey Road

Na Abbey Road natočil Cliff Richard první britský rokenrol a Pink Floyd slavná alba The Dark Side of the Moon a Wish You Were Here. Beatles tu nahráli od roku 1962 většinu svých desek. Ale celosvětovou slávu přinesli studiu svým posledním albem nazvaným právě Abbey Road, na jehož přebalu přecházejí přes přechod u studia.

Studio bylo navrženo na chráněnou památku již od roku 2003. Ministerstvo návrh schválilo až poté, co EMI oznámila, že se chce prodělávajícího studia zbavit. "Fakt, že ohrožení budoucnosti Abbey Road vyvolalo takový zájem, je důkazem významu, jaký má pro lidi hudba, i vášní, které tyto záležitosti vyvolávají," prohlásila Hodgeová.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!