21. listopadu 2014 19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zeman nám to krade, těžko se dá trumfnout, říkají otcové Tondy Blaníka

Úderná jednotka Kanceláře Blaník: Lenka (Halka Třešňáková), Tonda (Marek... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úderná jednotka Kanceláře Blaník: Lenka (Halka Třešňáková), Tonda (Marek... | foto: Nikolas Tušl

PRAHA Nejotevřenější politická satira na současné české scéně je bezpochyby nezávislý seriál Kancelář Blaník „Dokud budou politici dělat průsery, témata nám nedojdou,“ říkají jeho autoři. O vzniku seriálu, o svých zdrojích i ideách mluvili v rozhovoru pro Lidovky.cz režisér Marek Najbrt a scenáristé Benjamin Tuček, Tomáš Hodan a Robert Geisler. Seriál vysílá internetová televize Stream.cz.

Lidovky.cz: Váš tvůrčí tým je poměrně široký, kdo vlastně přišel s nápadem začít točit tenhle seriál?
Marek Najbrt:
Každý z nás má asi svojí verzi odpovědi, což je vždycky problém skupinové práce. Máme pravidlo, že neřešíme, co kdo vymyslel, protože většinou je pak každý přesvědčený, že ty klíčové věci vymyslel právě on. Byl to každopádně výsledek nějakých společných úvah, kdy jsme už dlouhodobě chtěli nějak reflektovat politiku. Dokonce jsme společně napsali scénář nebo spíš námět s názvem Komunál, pak přišel Robert s projektem Polreich, to jsme nakonec taky smetli ze stolu, ale na základě toho se naše úvahy oživily a v kolektivní diskusi vznikl půdorys Blaníka.
Benjamin Tuček: Abych to odlehčil – je to samozřejmě tak, jak říká Marek, ale to, že se hlavní postava bude jmenovat Tonda Blaník, to byl můj nápad.
Najbrt: Je fakt, že jsi v jednu chvíli přišel s tím, že by se hlavní postava mohla rovnou jmenovat Blaník. Ale že se to bude celé jmenovat Kancelář Blaník, to už bylo jasné před tím.

Trio Marek Najbrt - Benjamin Tuček - Robert Geisler spolupracuje už od dob...

Trio Marek Najbrt - Benjamin Tuček - Robert Geisler spolupracuje už od dob...

Lidovky.cz: Přemýšleli jste od začátku o tom, kde budete seriál vysílat? Měli jste už předem dohodu se Stream.cz?
Najbrt:
Nám bylo vlastně jedno, jak to bude. Věděli jsme, že asi nepůjdeme do klasických televizních struktur, že nás zajímá internet jako médium. Stream tam ale ještě nefiguroval. Věděli jsme, že na internetu můžeme být svobodní. Ne že by v televizi byla až taková cenzura, ale je tam určitá struktura, která určuje pravidla.

Lidovky.cz: Na Streamu máte tedy úplně volnou ruku?
Tomáš Hodan:
V podstatě ano. I když mají ve smlouvě, že se můžou vyjadřovat ke scénáři. Ale zatím to nikdy nevyužili k tomu, aby nám nějaký text vrátili s tím, že jsme přestřelili.
Najbrt: Nikdo nám do toho nemluví, ale samozřejmě vědí, co chystáme a co se vysílá.

Lidovky.cz: Šéf Seznamu na nedávné konferenci prohlásil, že Kancelář Blaník je pro něj klíčový seriál, inzerci se díky němu daří. Změnily se nějak vaše finanční podmínky?
Najbrt:
Zlepšilo se to, ale nebudeme říkat konkrétní částky. To jsou interní věci.
Hodan: Pro Stream je náš seriál určitě ojedinělý tím, že na rozdíl od jiných jejich pořadů vzniká jako standardní dramatická tvorba.
Robert Geisler: Domluvili jsme se už na třetí sérii, takže je jasné, že jejich zájem trvá.

Lidovky.cz: Původně jste zkoušeli nabídnout seriál ČT, proč to nevyšlo?
Najbrt:
Jednali jsme s Kamilou Zlatuškovou, které se to líbilo a rozhodla se, že se to pokusí protlačit. Pak to ale na programové radě neprošlo.

Lidovky.cz: Z jakého důvodu?
Najbrt:
Seriál byl navrhován pro ČT 1, protože na ČT 2 na to nebylo programové okno, a programová rada ČT pak konstatovala, že se to pro diváka ČT1 nehodí, což mi přišlo celkem pochopitelné. A hlavně nám to bylo jedno. Z mého hlediska není Blaník nějaký seriálový produkt, ale naše potřeba nějak se vyjadřovat k realitě. Takhle to vzniklo a tak to funguje.
Geisler: Nedovedu si představit, kdyby to Česká televize vzala, jak by probíhaly schvalovací procesy, jak by do toho zasahovali...
Hodan: To je přesně ono. My se snažíme být co nejvíc aktuální, někdy odevzdáme díl jen den před vysíláním, a to by v ČT asi opravdu nešlo. To není nic proti ČT, ale jejich mechanismus prostě práci tohoto typu neumožňuje. Nelze uveřejnit něco, co by neprošlo schvalovacím procesem. Internet nepodléhá stejné mediální legislativě jako televizní vysílání.
Najbrt: Třeba poslední díl - Krtek a ku**a - by samozřejmě v televizi neprošel. Možná to takhle zní jako zbytečná sprosťárna, ale není to tak. A ten díl je myslím dobrý.
Tuček: Internet má výhodu, že sledování není omezené striktně určeným časem vysílání. Každý si může kdykoli pustit díl, jaký zrovna chce.
Najbrt: Ale je nutné říct, že to nevyrábíme za standardní televizní peníze. Za tuhle částku by se to v televizi vyrábět nedalo. Pořád je to internet, který zatím nemá tu ekonomickou sílu, aby věci financoval na obvyklé úrovni. Je důležité, že my, nebo aspoň já, to děláme z přesvědčení, proto mi to za to stojí. Je tam ta idea, ostatní je na druhém místě.

Marek Daniel jako Tonda Blaník.

Marek Daniel jako Tonda Blaník.

Lidovky.cz: Jak dlouho plánujete, že byste mohli se seriálem pokračovat?
Geisler:
Dokud budou politici spolupracovat. Třeba Miloš Zeman spolupracuje výborně. Neustále nám hází další a další témata. Stejně jako Václav Klaus. Myslím, že dokud naše politická reprezentace bude sestavená z takových lidí, kteří dělají takové průsery, jaké dělají, tak témata budou, takže jde spíš o to, kdy se začneme cítit vyčerpaní.
Hodan: Je fakt, že Zeman nám to trochu krade, to už se dá těžko trumfnout.

Lidovky.cz: Je pro vás zábavnější psát a točit o skutečných událostech, anebo spíš ty trochu nadčasovější díly?
Hodan:
Myslím, že je nejlepší, když vycházíme z opravdu reálné kauzy a ukážeme, jak to Tonda Blaník vyrobil.
Najbrt: Ty nadčasové díly jsou trochu vynucené i výrobní realitou. Je složité sladit termíny všech herců, Marek Daniel i ostatní jsou hodně vytížení. Samozřejmě náš ideál je dělat co nejaktuálnější věci, což nám tenhle formát umožňuje. Když je to v běhu a sejdou se termíny s událostmi, tak to jde udělat. V úterý točíme, v pátek se vysílá. Ale jsou třeba díly, které jdou až po měsíci.

Lidovky.cz: Neplánujete pod rouškou satiry a nadsázky natočit něco, co nejde vyzdrojovat v novinách? O čem se nepíše, ale jenom mluví? Máte nějaké své zdroje?
Hodan:
Lidi se nás dost často ptají, jestli máme nějakého insidera úplně vevnitř. A my říkáme, že ho vlastně zas tolik nepotřebujeme. Protože podle mě humor funguje v momentě, kdy mluvíme o něčem, co lidi znají a můžou se s tím ztotožnit. Když je to proprané v médiích. To znamená, že někdo řekne něco do novin a my vymyslíme, že mu to poradil Blaník, když to řeknu zjednodušeně. I kdybychom třeba nějaké zákulisní informace měli – máme nějaké kamarády novináře, kteří vědí něco víc - tak to pro nás stejně není moc použitelné, protože funguje spíš to, když reagujeme na věci, které zná publikum.

Tvůrci Kanceláře Blaník přebírají ocenění Křišťálová lupa v kategorii Obsahová...

Tvůrci Kanceláře Blaník přebírají ocenění Křišťálová lupa v kategorii Obsahová inspirace.

Lidovky.cz: Vaším cílem tedy není být nějak investigativní?
Najbrt: Ale ano, je jenom problém, aby to mělo už nějaké vnějškové projevy. Spřádat jen tak nějakou teorii není atraktivní, protože to vypadá jako výmysl. My nehledáme důkazy, na to nemáme kapacity ani odbornost.

A kdyby za vámi přišel novinář s tím, že ví o něčem, co se děje v zákulisí, ale nemůže to vyzdrojovat, použili byste to?
Hodan: To se nám třeba občas i stane, že nám někdo něco řekne, ale pro nás to tady v tom formátu nějaké satiry nemá moc smysl.
Najbrt: Záleželo by na konkrétní věci. Třeba by to bylo inspirativní a něco by vzniklo. Určitě by mě to zajímalo. A není pravda, že nemáme insidera. Máme. Jeden ze spoluautorů, který tu dnes není, se pohybuje v těchhle strukturách.
Geisler: Víc bychom asi neměli prozrazovat.
Najbrt: To máš pravdu. A mimochodem máme reflexe od některých politických novinářů. Konkrétně jeden mi říkal, že věci, které spřádáme, ty absurdity, nejsou tak daleko od reality. A principiálně ji vystihují. To mi udělalo radost.
Hodan: Já znám několik novinářů, kteří píšou o politice, a je to docela velká odměna, že nás berou. Oni do toho zákulisí vidí a říkají nám, že takhle to je. Jsme rádi, že to baví jak lidi, kteří znají to zákulisí, tak toho normálního neinformovaného diváka. A mimochodem někteří političtí komentátoři Blaníka už i občas citují. Ve svých seriózních politických komentářích třeba napíšou, že takhle by to udělal Tonda Blaník.

Lidovky.cz: Máte nějaké reakce od politiků? Stížnosti, žaloby?
Najbrt: Nic konkrétního, spíš zprostředkovaně. Třeba jsme měli jeden díl o Opencard, který chtě nechtě vyznívá celkem pozitivně pro Hudečka. Ale to není naším cílem, my nikomu nestraníme, to vyšlo z reality. Tak on prý někde říkal, že to viděl a a že se mu to líbilo. Ti, které to uráží, se nehlásí. Žaloby zatím žádné, ale stejně myslím, že by politici neměli moc šanci, stěžovat si na politickou satiru.
Geisler: Údajně se u toho dobře baví Bém.
Najbrt: Tak to mě zrovna netěší, že se u toho baví tenhle člověk.
Hodan: Ten by se u toho měl spíš stydět. Já mám třeba ohlas na díl se Stropnickým. Po vysílání mi volal kamarád, který pracoval na ministerstvu obrany a říkal, že se tím prý baví celé ministerstvo.

Lidovky.cz: Jak probíhá příprava seriálu a vaše scenáristická spolupráce?
Geisler: Sejdeme se jednou týdně nebo za čtrnáct dní, řekneme si témata a vymýšlíme určité kostry příběhů. Pak si každé téma vezme jeden z nás a ten to napíše. Kolektivně vzniká základní nápad a jeden člověk ho pak zpracovává do té konkrétní podoby.

Lidovky.cz: Do seriálu vstoupil i nový režisér - Bohdan Sláma. Jak k tomu došlo?
Najbrt
:
Já teď na podzim točím seriál pro ČT a bylo jasné, že to nebudu stíhat, tak jsme hledali náhradu a našli jsme Bohdana. O režii druhé série se dělíme, on natočí asi osm dílů, já pět. Je vtipné, že Bohdan je známý jako tvůrce pomalých filmů, téměř jednozáběrových, a teď se nadchnul pro tenhle náš nervní zběsilý styl a zjevně ho to baví.
Geisler: Dokonce prohlásil, že to bere jako výzvu, aby si toho nikdo nevšiml, že to točil někdo jiný.

Lidovky.cz: Máte nějaké inspirace nebo vzory, ať už z českého nebo zahraničního prostředí?
Najbrt:
Stylově je mojí inspirací seriál Je to soda (Thick of it), skvělý anglický sitcom z prostředí politiky. Je pojatý trochu jinak, na rozdíl od nás nereaguje na konkrétní politické kauzy a figury. Havní hrdina je tajemník premiéra, který zásadním způsobem ovlivňuje politiku. To byla pro mě přímá inspirace, i co se týče vizuálního stylu, i když princip je jiný. Podobně třeba Kancl, ten mě taky formálně velmi inspiruje.

Lidovky.cz: Jaké je pro vás teď nejaktuálnější téma?
Najbrt:
Asi náš pan prezident, ten je čím dál tím lepší.
Hodan: Nebo Babiš. Četl jsem rozhovor, kde se ho ptali, co mu přinesl 17. listopad. Odpověděl, že možnost cestovat. Druhá otázka byla: kde jste byl 17. listopadu? Odpověď: V zahraničí. To je přesně ono, když nám to ti politici začnou vyrábět sami.

Lidovky.cz: Inspirace na české politické scéně je tedy podle vás stále dost?
Hodan:
Kluci jsou dobrý, furt hází. Jen mám občas strach, že nám to Zeman vezme. To udílení medailí na Hradě už byla satira sama o sobě. Kdybychom měli vymyslet, jak mu má Blaník poradit v udílení cen, tak mu to poradí takhle: „Mišík to nechtěl, tak to dej Krylovi, ten je mrtvej, a jestli chceš někoho z umělců, tak to dej tomu, kdo ti natočil předvolební spot.“ Tam už nejde jít dál.
Geisler: To už jsme vymysleli, to je v dílu Krtek a k**da.

Lidovky.cz: Myslíte, že listopadové výročí lidi nakoplo víc k nějaké akci?
Najbrt:
Lidi našeho typu asi ano, ale ti jsou nakopnutí průběžně.
Hodan: Určitě se něco děje. Ale mám spíš strach, aby se ze Zemana nestala oběť. Aby ho lidi nezačali vnímat tak, že jsou na něj všichni v té Praze zlí a venkov ho musí chránit.
Tuček: Lidé kolem Zemana asi chtějí dostat prezidenta do role oběti zfanatizovaného davu. Důležitější než problémy s prezidentem je význam toho výročí.

Lidovky.cz: Vidíte do budoucna nějakou naději?
Tuč
ek: Tonda Blaník má velkou naději. Bude se mít čím dál líp.
Najbrt: Někdo nás obvinil, že přispíváme k blbé náladě. Ale my jen reflektujeme to, co dělají jiní. Vůbec to nevidíme tak černě. Navzdory všem problémům je jasné, že současná doba je tisíckrát lepší než před rokem 89, to byl opravdu nechutný paskvil. Žijeme tady už pětadvacet let v relativním klidu. Nic takového za novodobé historie nebylo. Já vlastně současnost prožívám radostně, ale to neznamená, že by to nemohlo být lepší. Je to jen o tom, jak jsou lidi motivovaní a jaké mají cíle. Když jsem motivovaný kořistnictvím a můj primární cíl je mít pro sebe co nejvíc, tak jsem hovado a samozřejmě kurvím realitu. To je sice přirozená lidská vlastnost, ale naší povinností je s ní bojovat. A to, bohužel, někteří neumí.

Hedvika  Petrželková

Autor

Hedvika Petrželkováhedvika.petrzelkova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz