21. března 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemi hrozí ničivá válka s Marsem. Sci-fi sága Expanze se hlásí se třetí sérií

Kritici na seriálu oceňují vizuální zpracování. Seriál Expanze. Televize Syfy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kritici na seriálu oceňují vizuální zpracování. Seriál Expanze. Televize Syfy. | foto: SYFY

MARS/CERES/ZEMĚ Seriál Expanze (The Expanse) je vesmírným dramatem, romancí, akční podívanou i detektivkou. Kritiky ohromil svou vizuální stránkou a posbíral i řadu cen. Nová série bude mít premiéru 11. dubna.

Okolo roku 2200 lidstvo díky technologickému už není omezeno meziplanetární vzdáleností. Detektiv Joe Miller (Thomas Jane) pátrá po ztracené dívce Julii Mao (Florence Faivreová). Posádka ledařské lodi Canterbury je svědkem brutálního útoku, který nebezpečně vychýlí politické vztahy mezi Zemí a Marsem. Hrozící válce se snaží zabránit zástupkyně ministra Spojených národů Chrisjen (Shohreh Aghdashloová). Seriál Expanze před diváka několik zdánlivě nesouvisejících příběhových linek. Ve vesmíru spolu je ale propojené téměř všechno v jednu velkou konspiraci. Informace nasvědčují tomu, že ohrožen je život v celé sluneční soustavě.

Briefing před akcí. Seriál Expanze. Televize Syfy.
Rudou planetu už si lidstvo přetvořilo k obrazu svému. Seriál Expanze. Televize...

Za Expanzí stojí Mark Fergus a Hawk Ostby (oba mají na kontě snímky jako Iron Man nebo Potomci lidí). Jako předloha jim posloužil stejnojmenný román spisovatele Jamese S. A. Coreyho (pseudonym autorské dvojice Daniela Abrahama a Tye Francka). Česky knihy vydává nakladatelství Triton.

Série se dočkala již dvou sérií a třetí bude mít premiéru 13. dubna. Série je velmi dobře přijímána kritikou, která oceňuje hlavně působivou vizuální stránku a promyšlenou politickou zápletku. Seriál je držitelem prestižní sci-fi ceny Hugo (za nejlepší dramatickou prezentaci) a byl třikrát nominován na cenu Saturn.

J. Dřevojan Tak šup! 19:07 21.3.2018
P. Dvořák 553 Moc dobré sci-fi, doporučuji :) 16:38 21.3.2018

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.