16. září 2010 8:01 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemřel český sochař Hugo Demartini, král abstrakce

Hugo Demartini | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hugo Demartini | foto: Jana Machalická, Lidové noviny

PRAHA Potomek staré italské rodiny kominíků a kamnářů, kteří přišli do Prahy již za Rudolfa II., sochař Hugo Demartini letos oslavil osmdesátku. Bohužel se už nedožil svých dvou souborných výstav, které se právě připravují. Zemřel náhle 14. září.

Hugo Demartini se už před lety odstěhoval na Vysočinu, kde měl ateliér. Jedině tam, jak říkával, měl potřebný klid, v Praze ho pořád něco rušilo. Výtvarné nadání měl v genech, jeho předkové stavěli komíny a krby po celých Čechách a Moravě, například V. V. Štech psal o jejich pracích na zámku v Bučovicích. Ještě Hugovi prarodiče drželi monopol na tuto živnost, o kterou je připravili až komunisté po roce 1948. A to je Rudolf II. za vynikající práci povýšil do šlechtického stavu a psali se De Martini. Až za první republiky se jméno změnilo na Demartini. Rodina byla v příbuzenském svazku i se slavným italským sochařem 20. století Arturem Martinim.

Sochařské dílo Huga Demartiniho

Hugo, který se narodil 11. července 1931 v Praze, od dětství projevoval výtvarné nadání, jeho kresby z dětských let působí až nezvykle vyzrále. V roce 1949 se u Otakara Velínského vyučil kamenosochařem. Už od mládí byl svérázným solitérem, a co chtěl, to si prosadil, Rád vyprávěl, jak vařil v matčině hrnci tajně lebku, kterou našel na zrušeném hřbitově. Potřeboval podle ní kreslit a matka z toho měla málem infarkt. Po vyučení odešel studovat na AVU do sochařského ateliéru Jana Laudy. Zpočátku se zabýval portréty a drobnou plastikou, ale už koncem 50. let dospěl v kolážích ke geometrické abstrakci a vytvořil první strukturální reliéfy. Prosadil se tzv. Červenými reliéfy, které se v roce 1963 představily na jeho první samostatné výstavě.

Ještě před polovinou 60. let začal rozvíjet série kovových reliéfů a Dílo Huga Demartinihoobjekty s chromovaným povrchem, v nichž se záměrně vzdal osobního rukopisu. Jimi se už plně vřadil do proudu českého a evropského neokonstruktivistického umění. V té době už se setkával v kavárně Slávie s Jiřím Kolářem a dalšími umělci. Byl u toho, když se formoval jeden z nejprogresivnějších proudů českého moderního umění.

Kolem roku 1968 začal uskutečňovat akce v krajině, při nichž se v chromovaných koulích odrážela okolní příroda. Tak se čím dál víc odkláněl od klasického sochařství a směřoval k osobitému konceptuálnímu projevu. V demonstracích v prostoru vyhazoval do výšky geometrické prvky a fotografoval je ve fázích pohybu, čímž opět zdůraznil možnosti náhody. Na základě těchto experimentů vznikl cyklus nazvaný Mimo vymezené místo, kde fixoval prvky v polohách a seskupeních tak, jak dopadly na zem. V pozdějších modelech vyčleňoval část prostředí a odděloval ho plexisklem od okolního prostoru. V první polovině 80. let dospěl k modelům míst z pomíjivé sádry. Sádrové reliéfy a objekty vybízejí k zamyšlení nad zvláštním vztahem mezi otevřeným a uzavřeným prostorem a také významem prázdného prostoru, probouzejícího představivost.

Dílo Huga Demartiniho

Tvorba Huga Demartiniho je zastoupena v Národní galerii v Praze a dalších důležitých sbírkách. Jeho dílem se zabývali významní teoretici (Petr Wittlich, Jiří Padrta). Za připomenutí stojí i jeho pedagogické působení na AVU, kam byl povolán po roce 1989. V současnosti se Hugo Demartini věnoval přípravě svých dvou výstav. Pojetí pro brněnskou Vaňkovku už bylo hotové a druhá výstava, jejíž podoba už se začala rýsovat, by se měla otevřít příští rok v Museu Kampa. Měli jsme se přímo na místě domluvit o její podobě. Hugo se ale necítil dobře, a tak jsme návštěvu odkládali. Snad se tedy podaří obě expozice uskutečnit - bohužel už bez něj. Nedočkal se ani monografie, která snad brzy vyjde. Nedávno měl v Museu Kampa přednášku, kde znovu a s ohlasem auditoria projevil nejen svůj humor a sebeironii, ale také systematické myšlení, které ovšem prostupovalo celou jeho tvorbou.

, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!