23. srpna 2017 15:27 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemřel kytarista John Abercrombie. Měl blízko k českým muzikantům

John Abercrombie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John Abercrombie | foto: Petr Zikmund

Ve věku 72 let zemřel v úterý na srdeční selhání jeden z nejvýznamnějších jazzových kytaristů posledního půlstoletí, Američan John Abercrombie.

Čeští fanoušci jej velmi dobře znali nejen zásluhou jeho poměrně častého koncertování ve zdejších klubech i na festivalech, ale také díky spolupráci s českými hudebníky, ať už žijícími doma nebo ve Spojených státech.

Abercrombie například v roce 2008 vydal album Tales s Robert Balzar Triem, tři desky natočil s nástrojovým kolegou Rudym Linkou a na jeho deskách či koncertech hráli i tři světově nejuznávanější čeští jazzoví exulanti, klávesista Jan Hammer a kontrabasisté Miroslav Vitouš a Jiří Mráz.

Po studiu na vysoce respektované Berklee College of Music se John Abercrombie na přelomu 60. a 70. let zařadil mezi nejžádanější jazzové hráče, koncertoval a nahrával například s Gilem Evansem, Brecker Brothers nebo Billym Cobhamem.

Jako leader debutoval roku 1974 albem Timeless, na němž jej podpořil fenomenální bubeník Jack DeJohnette a zmíněný Jan Hammer. Album vyšlo na kultovním mnichovském labelu ECM, jehož byl pak Abercrombie jednou z hlavních tváří po celý zbytek života: letos mu zde vyšlo i jeho poslední album Up and Coming.

Kromě základní linie vlastních desek se objevil i jako sideman na titulech dalších velikánů, jakými jsou například saxofonisté Charles Lloyd, Jan Garbarek nebo Joe Lovano.

Hudebně vycházel John Abercrombie z jazzové fúze 60. let, svůj styl ale stavěl na neustálém progresu, v němž se nebál ani využití elektroniky včetně kytarového syntezátoru, jehož byl jedním z průkopníků.

obzOndřej Bezr

Najdete na Lidovky.cz