Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
17. prosince 2013 10:24 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemřel Lubomír Dorůžka, legenda hudební publicistiky

Lubomír Dorůžka (18. března 1924 – 16. prosince 2013) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Dorůžka (18. března 1924 – 16. prosince 2013) | foto: ČTK

V nedožitých devadesáti letech zemřel Lubomír Dorůžka, významný český muzikolog, překladatel, hudební publicista a spisovatel.

Lubomír Dorůžka (18. března 1924 – 16. prosince 2013) byl velký znalec a propagátor jazzové hudby, které se věnoval celý život. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy začal studovat hudební vědu a estetiku a připravoval disertační práci o jazzu, ale po únoru 1948, kdy jazzová tematika byla považována za nežádoucí, přešel na obor anglická a americká literatura, kde absolvoval prací Američtí romanopisci jazzového věku.

Celoživotním přítelem Lubomíra Dorůžky byl spisovatel Josef Škvorecký, s nímž sdílel nejen lásku k jazzu. Jejich obsáhlá korespondence z let 1968 -1989 vyšla pod názvem Na shledanou v lepších časech v roce 2011.

ČTĚTE TAKÉ

Už za druhé světové války přispíval Dorůžka do amatérských hudebních časopisů, později vedl jazzovou rubriku deníku Mladá fronta a v letech 1947–48 byl redaktorem měsíčníku Jazz. V 50. letech pracoval ve Státním hudebním nakladatelství, nejprve jako redaktor pro soudobou hudbu, později redaktor zahraničních edicí a vedoucím zahraničního oddělení.

Později vedl jazzovou rubriku Mladé fronty, byl redaktorem měsíčníku Jazz a v roce 1964 se stal vedoucím redaktorem časopisu Melodie.

Angažoval se v domácím i světovém dění

V době normalizace se Dorůžka vrátil do vydavatelské sféry, pracoval jako vedoucí oddělení v odboru zahraničních vztahů v Supraphonu až do svého odchodu do invalidního důchodu v roce 1981. Dorůžka se angažoval i ve světovém hudebním dění: spoluzakládal Mezinárodní jazzový festival Praha, kde do 1969 působil jako vedoucího programu a pak ředitel, byl také zakládajícím členem Evropské (později) Mezinárodní jazzové federace.

Věnoval se jak vlastnímu psaní o jazzu, tak překladatelské práci, ve které se zaměřoval především na americkou literaturu, zejména Francise Scotta Fitzgeralda. V roce 1999 získal Cenu F. X. Šaldy za celoživotní dílo.

Lubomír Dorůžka dlouhodobně spolupracoval s Českým rozhlasem, pro který připravil stovky pořadů o jazzové hudbě. Přispíval do řady českých i zahraničních časopisů, přednášel na pražské katedře Hudební vědy i na zahraničních univerzitách.

Výběr z knižní tvorby:

Hudba amerických černochů (Praha 1958)
Americká lidová poezie (s Josefem Škvoreckým, Praha 1961)
Panoráma populární hudby 1918–1978 (Praha 1981)
Jedenáct jazzových osmiček (ed. a autor, další autoři Aleš Benda, Jaromír Hnilička, Antonín Matzner a Zdeněk Pecka, kronika 80. let; Praha 1990).
Panoráma jazzu (Praha 1990)
Fialová koule jazzu (Praha 1992)
Panoráma paměti (Praha 1997)
Český jazz mezi tanky a klíči. 1968–1989 (Praha 2002)
Panoráma jazzových proměn (Praha 2010)

.

 

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...