22. listopadu 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemřel autentický popartista a hardcorový textař Milan Langer

Milan Langer s oblibou přenášel výtvarné umění do všedního života (na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Langer s oblibou přenášel výtvarné umění do všedního života (na... | foto: archiv Petra Vyšohlída

V pondělí zemřel ve věku 73 let Milan Langer. Výtvarník, konceptuální umělec, básník a performer, především ale významná osobnost hradecké kulturní komunity.

Umělecky byl Milan Langer nejblíže pop artu, jemuž vtiskl vlastní autentický rukopis. První autorskou výstavu měl v roce 1986 ve slavném pražském Junior klubu Na Chmelnici. V rámci společných výstav jeho díla viděli nejen v Česku, ale i v zahraničí. Kus světa objela v rámci putovní expozice Minisalon v 90. letech (USA, Belgie, Francie, Indonésie).

Milan Langer na vernisáži své výstavy

Milan Langer na vernisáži své výstavy

Podstatnou část života se Milan Langer živil jako výlohový aranžér v hradeckém obchodním domě Don a byl tak nejen blízko popartovým východiskům v reklamě, ale měl možnost tvořit takříkajíc „in situ“. „Milanovy výlohy v Donu byl jeden z mála světlejch bodů v temně bolševickým Hradci,“ uvedl na facebooku Karel Cypro, bývalý baskytarista legendární hardcorové skupiny Meat House Chicago I.R.A.

Pro tu byl Milan Langer, byť o generaci starší, v 90. letech stejně podstatný, jako Andy Warhol pro začínající Velvet Underground. A možná více: kromě toho, že byl autorem výtvarné koncepce jejich prezentace včetně obalů desek jim psal také nezaměnitelné a dodnes velmi originálně působící písňové texty.

Můj milý virtuóz

Vzpomínka frontmana Meat House Chicago I.R.A. Petra Vyšohlída

Milan Langer......Lang Lang můj milý virtuóz

ducha, umění, mystifikace.....po celou dobu

naší spolupráce mi ukazoval cestu jak se dá pracovat

s hudbou, textem a obrazem......pořád se učím a budu...

předvedl mi mnohokrát i co je to tvrdá realita bytí.

Za vše, za krásné vzpomínky na HC život po jeho boku i za mnohem víc mu patří můj dík  

Langer se ovšem pohyboval mezi hudebníky už dříve, výtvarně spolupracoval i s další hradeckou legendou Piráti. „Mezi svou generací byl excentrickým úkazem tím, jak žil, mluvil, nerespektoval pravidla a tvořil,“ napsal o něm na facebook člen Pirátů Slávek Hamaďák.

V neposlední řadě byl Milan Langer také frontmanem vlastního hudebního projektu MAO, který byl vysloveně kultovním, v podstatě performančním počinem. „Asi tomu dnes už neporozumíte, vy současníci z jiných časů – ale tohle mě tenkrát tvarovalo. Ten chraplák, ten se mi tenkrát zarýval pod kůži!!!,“ zavzpomínal na své setkání s MAO básník Jaromír Typlt.

obzOndřej Bezr

Advantage Consulting, s.r.o.
KEY ACCOUNT MANAGER - ICT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz