25. prosince 2008 15:16 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemřel nositel Nobelovy ceny Pinter

Harold Pinter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harold Pinter | foto: ČTK

LONDÝN Světoznámý britský dramatik Harold Pinter, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2005 a jeden z průkopníků absurdního dramatu, zemřel. Dnes to v Londýně oznámila jeho manželka.

Pinter je považován za nejvýznamnějšího představitele britského dramatu druhé poloviny 20. století. Působil také jako básník, herec, divadelní režisér i filmový scénárista. Na veřejnosti proslul radikálními politickými názory. Angažoval se například jako odpůrce války v Iráku a neúnavný kritik amerického prezidenta George Bushe a britského premiéra Tonyho Blaira.  "Invaze do Iráku byla loupežným aktem, aktem skrytého státního terorismu demonstrující naprosté opovržení pro koncepci mezinárodního práva," řekl
Pinter v projevu k přebírání Nobelovy ceny, který byl jen vysílán, neboť slavný dramatik se už tehdy kvůli své nemoci k převzetí ceny nedostavil.

Pinter působil jako básník, herec, divadelní režisér i filmový scénárista. Napsal 32 divadelních her, mezi nimi známého Správce, a vytvořil, nebo se podílel na 22 filmových scénářích. Jako scénárista je například podepsán pod filmovou adaptací románu Johna Fowlese Francouzova milenka, v níž hlavní role ztvárnili Meryl Streepová a Jeremy Irons. V několika inscenacích svých her hrál, mnoho jich režíroval.

Pinter byl dvakrát ženat. Z manželství s herečkou Vivien Merchantovou, které skončilo rozvodem v roce 1980, měl syna Davida. Jeho druhou manželkou se stala literátka Fraserová: "Bylo pro mne privilegiem žít s ním více než 33 let," citují Fraserovou světové agentury.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz