Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemřel Paul Newman

Paul Newman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul Newman | foto: Lidovky.cz

NEW HAVEN Ve věku 83 let dnes zemřel legendární americký herec Paul Newman. Podlehl rakovině plic, se kterou bojoval dlouhou dobu. Do zlatého fondu světové kinematografie se zapsal rolemi například ve filmech Podraz, Kočka na rozpálené plechové střeše, Hombre, Frajer Luke, nebo Butch Cassidy a Sundance Kid. Oscara získal za svůj výkon ve snímku Barva peněz a za celoživotní přínos světovému filmu.

Slavný herec zemřel na svém statku poblíž Westportu obklopen rodinou a blízkými přáteli, oznámil mluvčí Jeff Sanderson. Newman již delší dobu bojoval s rakovinou plic. Letos v červnu se objevily nepotvrzené informace, že se léčí v newyorském zařízení Memorial Sloan- Kettering Cancer Center.

"Herectví je pro mě uzavřená kapitola," řekl Newman loni v létě. Přiznal, že ze zdravotních důvodů už není schopen pracovat tak, jak by chtěl. Za svoji kariéru natočil na 50 filmů, desetkrát byl nominován na Oscara a dvakrát ho dostal. Poprvé za nejlepší výkon v dramatu Barva peněz (1986), rok předtím si sošku odnesl za celoživotní přínos filmu. "Jsem vděčný, že součástí této ceny není také poukaz na pobyt v hereckém starobinci," neodpustil si ironii.

Ještě letos chtěl režírovat
Na filmovém plátně se Newman naposledy objevil v roce 2002 v dramatu Road to Perdition (Cesta do zatracení). Diváci mohli jeho hlas také slyšet v animovaném filmu Auta (2006), kde "oživil" automobil Doc Hudson. Letos se Newman snažil ještě režírovat, v plánu měl inscenování hry O myších a lidech v divadelní společnosti Westport Country Playhouse, kterou vlastnil se svojí manželkou Joanne Woodwardovou. Kvůli zdravotním obtížím se však
musel vzdát i této aktivity.

Mezi Newmanovy další slavné filmy patří Frajer Luke (1967), Skleněné peklo (1974) či Hombre... Herec si vyzkoušel i režii, úspěšně například s filmem Harry a syn (1984), k němuž napsal také scénář. Sám měl jediného syna Scotta (jinak samé dcery), který se v roce 1978 předávkoval drogami. Newman poté založil, kromě několika dalších, i nadaci na pomoc drogově závislým.

Milovaná vůně benzinu
Nebyl to však zdaleka jen film, čím Newman žil - miloval také sport. Nejvíc ho fascinovala vůně benzínu, k níž poprvé přičichl v roce 1969 při natáčení filmu Vítězství. Brzy začal Newman závodit i bez asistence filmových kamer. Ve výčtu jeho úspěchů vyčnívá druhé místo ve vytrvalostním závodu 24 hodin Le Mans v roce 1979. Jako sedmdesátiletý se stal v roce 1995 nejstarším členem vítězného týmu v dalším motoristickém maratonu - 24 hodin Daytony. Byl také spolumajitelem závodního týmu.

Newman byl i zdatným obchodníkem. V roce 1969 založil s Barbrou Streisandovou, Sidneym Poitierem a Stevem McQueenem produkční firmu First Artists. Díky tomu, že ho přátelé kdysi prosili o speciální recepty, stal se také "králem hořčic a dresinků". Herec přiznal, že jeho značka Newmanús Own mu vynesla víc než všechny role. Velkou část z miliónových výdělků věnoval na charitu a vzdělání. Ostatně slogan jeho firmy zní: "Nehanebné vykořisťování v zájmu dobra".

Slovenští předkové
Paul Leonard Newman se narodil 26. ledna 1925 v americkém Clevelandu. Jeho otec byl německý Žid a matka pocházela z východního Slovenska. Původně se chtěl dát k námořnictvu, ale vstupní prohlídka odhalila (naštěstí pro světovou kinematografii) barvoslepost. Po ukončení herecké školy si Newmana rychle našel Hollywood a brzy přišel první velký úspěch ve filmu Někdo tam nahoře mě má rád (1956), v němž si zahrál boxera Rockyho. Postupně si vybudoval image drsného, ale romantického hrdiny.

Druhou Newmanovou manželkou byla od roku 1958 herečka Joanne Woodwardová, s níž se seznámil při natáčení snímku Dlouhé, horké léto. Měli spolu tři dcery. Jejich na filmovou branži netypicky dlouhý svazek Newman s oblibou komentoval slovy: "Proč bych chodil někam na hamburger, když mám doma šťavnatý steak?" S bývalou ženou Jacqueline Witteovou měl dvě dcery a syna.

Sám si napsal epitaf
Spolu se svým filmovým parťákem Robertem Redfordem, s nímž si zahrál ve dvou nesmrtelných filmech, patřil Newman k legendám, které dokážou stárnout s noblesou. Na svůj náhrobek si navrhl sám i epitaf: "Tady leží Paul Newman, který zemřel jako chudák, protože mu zhnědly oči".
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...