10. října 2010 10:18, aktualizováno  13:36 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemřel soulový zpěvák a člen Rokenrolové síně slávy Solomon Burke

Salomon Burke, americký soulový zpěvák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salomon Burke, americký soulový zpěvák | foto: ČTK/AP

AMSTERODAM Americký soulový zpěvák Solomon Burke dnes zemřel ve věku 70 let. Informují o tom tiskové agentury s odvoláním na policii letiště v Amsterodamu, kam v neděli Burke přiletěl koncertovat. Podle nizozemských médií zpěvák zemřel na palubě letadla. Organizátor jeho amsterodamského koncertu ale později upřesnil, že zpěvák zemřel krátce po příletu v prostorách letiště Schiphol.

Burke je mimo jiné autorem hitu Everybody Needs Somebody To Love, nahrál také hit Cry To Me, který zazněl ve filmu Hříšný tanec.

V jednom z amsterodamských klubů měl Burke vystoupit v úterý. Organizátor koncertu agentuře AFP řekl, že zpěvák zesnul přirozeně zhruba půl hodiny poté, co jeho letadlo přistálo časně ráno v Amsterodamu. Ještě předtím k němu byli přivolání letištní zdravotníci. 

Za svou tvorbu získal cenu Grammy a od roku 2001 je i členem Rokenrolové síně slávy. V jednom z amsterodamských klubů měl Burke vystoupit v úterý.

Korpulentní rodák z Philadelphie byl hudebníkem, jehož tvorbu vyzdvihovali kritici i jiní muzikanti. Nikdy však nedosáhl takové popularity jako soulové hvězdy James Brown či Marvin Gaye, podotýká agentura AP. Producent Jerry Wexler ze společnosti Atlantic Records jej dokonce kdysi označil za nejlepšího soulového zpěváka všech dob.

Svůj největší hit Everybody Needs Somebody To Love napsal v roce 1964. Brzy jej nahráli Rolling Stones a Wilson Pickett, zřejmě nejznámější je ale nahrávka v podání Blues Brothers.

V rozhovoru pro týdeník Philadelphia Weekly v roce 2002 Burke uvedl, že je otcem 21 dětí a má mnoho vnuků. Podle některých údajů jeho rozvětvené potomstvo čítá na 90 vnuků a 19 pravnuků. Podle zpěvákových oficiálních internetových stránek patřil mezi jeho fanoušky papež Jan Pavel II.

Své první album Christmas Present from Heaven nahrál Burke v roce 1956, prodalo se jej na milion kusů. V letech 1961 - 1968 tento kazatel a ředitel pohřebního ústavu nahrál u Atlantic Records na 32 singlů. V nahrávání a koncertování pokračoval i v následujících desetiletích. Cenu Grammy dostal v roce 2002 v kategorii nejlepší bluesové album za desku Don't Give Up on Me.

ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?