22. prosince 2007 13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemřela herečka Věra Galatíková

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 64Diskuse
Věra Galatíková.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Galatíková. | foto: ČTK

PRAHA Po dlouhé nemoci zemřela včera večer herečka Věra Galatíková. V devětašedesáti letech podlehla rakovině. Umělkyně ztvárnila řadu filmových a divadelních rolí, proslavila se i dabingem. O jejím úmrtí informoval mluvčí činohry Národního divadla Tomáš Staněk.

Galatíková ztvárnila řadu nezapomenutelných rolí ve filmu, televizních a divadelních inscenacích. Hrála mimo jiné ve Vláčilově Údolí včel, Jasného filmu Všichni dobří rodáci, Brabcově Kytici a výraznou roli vytvořila v televizním snímku Počítání oveček.

Divákům se vryla do paměti i skvělým dabingem, když například propůjčila hlas Francouzce Annie Girardotové, s níž se několikrát setkala osobně. "Byla mi blízká i jako herečka," komentovala to v jednom z rozhovorů. Za celoživotní mistrovství v dabingu v roce 2000 získala Galatíková Cenu Františka Filipovského. O pět let dříve převzala cenu Thálie.

"Věra Galatíková byla vynikající herečkou, která prošla řadou výborných scén. Vytvořila spoustu podstatných divadelních, filmových i televizních rolí a myslím, že díky tomu měla množství příznivců a obdivovatelů," řekl umělecký šéf Národního divadla v Praze Michal Dočekal. Pracovně se s ní však setkal až v době, kdy už měla vážné zdravotní problémy.
"Poznal jsem ji ještě jako student na DAMU a pak v Národním divadle - osobně i lidsky. Byla to cenná osobnost, jejíž odchod je velmi bolestný," dodal Dočekal a ocenil její statečný zápas s těžkou nemocí.Věra Galatíková ve hře Julie, ty jsi kouzelná, kterou v roce 1992 uvádělo divadlo ABC.

"Zázrak se nekonal, ale věřila jsem, že jiskřička naděje zůstává," reagovala na úmrtí své blízké kolegyně herečka Gabriela Vránová. Zdůraznila, že byla člověkem nesmírně dobrým a hlubokým. "Taková byla a taková pro mě zůstává. Existují vlnění, která vám řeknou, že jste tomu člověku blízký, že jste na podobné vlně - a to platilo o nás. I proto, že jsme obě byly z Moravy a studovaly Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Myslím si, že na ni nikdo nezapomene," řekla Vránová.

Věra Galatíková, která kouřila s přestávkami pětatřicet let, vzdorovala zákeřné nemoci dlouho. Závislosti se pak dokázala zbavit a angažovala se v protikuřácké kampani. Manželka herce Ladislava Freje, matka dcery Kristýny a syna Ladislava, kteří herecké geny podědili, loni na jaře odmítla klasickou razantní léčbu. "Pokud mi to zdravotní stav dovolí, chci žít naplno," vysvětlila a těšila se na druhé vnouče. Toho se koncem loňského září dočkala, když porodila i její dcera.

Věra Galatíková se narodila 19. srpna 1938 ve Zlíně. Absolventka JAMU získala první angažmá v Pardubicích, v letech 1967 až 1972 byla členkou Činoherního klubu v Praze, odkud přešla do Libně, kde působila sedm sezon. Do svého příchodu na českou první scénu byla členkou Městských divadel pražských. V pražském Národním divadle excelovala například rolí Hekabé v Eurípidových Pokořitelích Tróje. Byla matkou ve Williamsově Skleněném zvěřinci, Jedličkovou v Tylově Paličově dceři i manželkou titulního hrdiny v Ibsenově dramatu John Gabriel Borkman. Hrála také v Dostojevského Idiotovi, v Schillerově hře Marie Stuartovna a v třídílné Aischylově antické tragédii Oresteia. V roce 1997 byla Galatíková obsazena do slavné komorní hry amerického dramatika Tennessee Williamse Skleněný zvěřinec v Činoherním klubu, kam se jako host vrátila po pětadvaceti letech.
ČTK, Lidovky.cz
  • 64Diskuse

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na Lidovky.cz