6. října 2018 9:54 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemřela španělská sopranistka Caballéová, nazpívala duet Barcelona s Mercurym. Bylo jí 85 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ve věku 85 let zemřela španělská operní pěvkyně Montserrat Caballéová.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve věku 85 let zemřela španělská operní pěvkyně Montserrat Caballéová.... | foto: ČTK

Barcelona Ve věku 85 let v sobotu zemřela španělská operní pěvkyně Montserrat Caballéová, kterou vedle desítek operních rolí proslavil i popový duet Barcelona s Freddiem Mercurym. Podle španělských médií o tom informovala barcelonská nemocnice, kde byla světová sopranistka hospitalizována od poloviny září. Diva, která na operních pódiích zářila více než půl století, několikrát vystoupila i v Česku, naposledy v roce 2010.

Caballéová, která zahájila svou kariéru čítající přes 4000 vystoupení v 50. letech minulého století, byla podle odborníků výjimečná především nebývalým rozsahem svého hlasu. Pěvkyně označovaná španělským tiskem za vůbec poslední klasickou operní primadonu byla často srovnávána se svou slavnou předchůdkyní Marií Callasovou, sama však podobná slova odmítala. „Nepovažuji se za operní legendu...Každá doba má své hvězdy a já jsem jen dobře dělala svou práci, nejlépe, jak to šlo,“ řekla v rozhovoru s listem El País před čtyřmi lety.

Zatímco operní znalci oceňovali především její interpretaci oper Belliniho a Donizettiho, široká veřejnost si zapamatovala hlavně její popový duet se zpěvákem skupiny Queen, který se v roce 1992 stal neoficiální hymnou olympiády v Barceloně.

Caballéová se několikrát představila i českým divákům, naposledy před osmi lety na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. V posledních letech už kvůli křehkému zdraví vystupovala jen sporadicky. 

Pohřeb slavné pěvkyně by se měl podle zdrojů listu El País konat v pondělí.

V pondělí tento týden zemřel známý francouzský šansoniér Charles Aznavour ve věku 94 let.  Syn arménských přistěhovalců byl aktivní až téměř do konce života. V Praze naposledy koncertoval letos v březnu. 

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz