3. července 2014 13:25 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Gibsonovo plánované ocenění v Karlových Varech vadí židovským obcím

Mel Gibson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mel Gibson | foto: ČTK

PRAHA České židovské obce znepokojuje účast a ocenění hollywoodského oscarového herce a režiséra Mela Gibsona na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Jeho film Umučení Krista z roku 2004 totiž představuje židy jako zlé a krvelačné bytosti. Udělením ceny podle nich festival dává prostor antisemitským názorům. Federace židovských obcí to uvádí v dopise, který adresovala prezidentovi festivalu Jiřímu Bartoškovi.

"Nepřísluší nám hodnotit jeho filmařské kvality, nicméně udělením takovéto ceny se MFF KV stává další z velmi diskutabilních platforem, která pozvolna mění atmosféru v naší zemi z tradiční, relativně tolerantní společnosti, navazující na masarykovské tradice První republiky, na společnost, ve které je dáván prostor hostilním, xenofobním a antisemitským názorům," píše federace v dopise.

ČTĚTE TAKÉ:

Židovské obce poukazují na film, který Gibson natočil před deseti lety a zobrazuje posledních dvanáct hodin Ježíšova života. Opírají se přitom o názor komentátorů, podle nichž jde o jeden z nejútočnějších filmů, který byl kdy natočen. "Již krátce po uvedení filmu bylo konstatováno, že v době vzrůstajícího antisemitismu lze Gibsonovo dílo snadno zneužít k legitimizaci protižidovské nenávisti," dodávají.

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech odstartuje v pátek. Gibson na něm převezme Křišťálový glóbus na mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Poté představí zatím svůj poslední režisérský opus - mystické drama Apocalypto.

Lidovky.cz, ČTK