28. června 2017 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Život je o strukturách. Galerie U Betlémské kaple vystavuje dílo Františka Kyncla

Díla Františka Kyncla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Díla Františka Kyncla. | foto: Galerie U Betlémské kaple

PRAHA Galerie U Betlémské kaple představuje dílo Františka Kyncla (1934-2011), českého malíře a sochaře. Patřil mezi nejvýznamnější světové představitele konstruktivismu, uměleckého směru, který dbal na technickou dokonalost, vytvářel vzory a struktury a kromě tradičních malířských technik k tomu používal nezvyklé umělecké materiály, jako například kovy, dráty nebo, v Kynclově případě, špejle.

Kyncl se po okupaci Československa, podobně jako mnozí jiní, ocitl v situaci, kdy se musel rozhodnout, zda odejde do exilu a přehodnotí tím veškeré své jistoty. Nakonec emigroval do německého Düsseldorfu. Vystudoval zde Akademii umění a posléze se zde usadil natrvalo. Hodně se stýkal s dalšími emigranty, jako byli Jiří Kolář, Jindřich Zeithamml, Milan Mölzer, Jan Kotík nebo Maďar Imre Kocsic. Podstatná pro jeho tvorbu byla i spolupráce s německými výtvarníky düsseldorfského okruhu. V souvislosti se svým odchodem se Kyncl ve své tvorbě ptá po stálých hodnotách a strukturách. Víra v univerzálnost konstruktivismu dávala Františkovi Kynclovi pevný bod a optimismus v době nejistot. Kynclovým současníkem byl například Jean Tinguely, který ve svých absurdních strojích pracuje s podobnými tématy.

Díla Františka Kyncla.

Díla Františka Kyncla.


Při tvorbě svých soch chtěl František Kyncl docílit toho, aby struktury vyjadřovaly lidskou citlivost a charakter. Proto jeho konstrukce rostou, prolínají se, vzbuzují pocity touhy a zároveň nejistoty, jestli se struktura udrží, a vyjadřují lidskou úpornost ve snaze hledat trvalé hodnoty. Velké struktury zůstávají mnohdy nedokončené – jako například neuskutečnitelné sny.

Díla Františka Kyncla.
Díla Františka Kyncla.

Počínaje rokem 1957 uspořádal František Kyncl téměř 50 samostatných výstav ve spolupráci s předními evropskými galeriemi.

František Kyncl

Kde: Galerie U Betlémské kaple

Kdy: denně 10–18, 22. června - 6. srpna 2017

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz