28. května 2015 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zkrvavená socha Pode Balu pobouřila v Bruselu levicové poslance

Instalace skupiny Pode Bals s tématem železné opony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Instalace skupiny Pode Bals s tématem železné opony. | foto: ČTK

BRUSEL/ PRAHA Protest několika poslanců zastupujících v Evropském parlamentu extrémní levici vyvolalo odhalení umělecké instalace od české skupiny Pode Bal. Umělci se inspirovali tématem železné opony a smrtí člověka, který se ji jako jeden z mnoha v době totality snažil překonat. Dílo zachycuje krvácející postavu a přihlížející pohraniční hlídku.

Parlamentní služba vyzvala k okamžitému odstranění díla, zatímco zhruba dvacítka zákonodárců vyzvala předsedu europarlamentu Martina Schulze, aby výstavu podpořil.

Oficiálním důvodem je stížnosti je odlišnost konečné podoby díla od jeho návrhu. „Tvrdí, že podoba instalace se rozchází s původně předloženými plány. Není tomu tak, dílo vypadá přesně tak, jak bylo avizováno. Požadovali po nás, abychom ho odstranili, zůstane ale na místě podle plánu do 2. června. Je to ostuda, zvláště ve chvíli, kdy sem přijela rodina mladého muže, který tehdy na hranicích zemřel,“ řekl ČTK jeden z autorů sousoší, Petr Motyčka.

„Dílo má být odstraněno pod záminkou vizualizace krve, která vytéká z těla oběti. Je to smutné a směšné zároveň, neboť právě totalitní režimy jsou na prolévání krve postaveny,“ řekla ČTK europoslankyně Michaela Šojdrová. „Není to tak dávno, co se podobná dramata odehrávala na hranicích uvnitř Evropy. Neměli bychom zapomínat!“ dodala.

Šojdrová je jednou z asi dvacítky signatářů dopisu, ve kterém se europoslanci obracejí na Schulze s žádostí o pomoc, neboť parlamentní služba již vybídla k okamžitému odstranění díla. K tomu ale umělci přistoupit nehodlají. Dopis, který byl již do Schulzovy kanceláře odeslán, podepsali mimo jiné čeští europoslanci Jaromír Štětina a Pavel Svoboda nebo jejich slovenský kolega Miroslav Mikolášik.

Osmnáctiletý vykrvácel při pokusu o útěk

Instalace připomíná smrt Hartmuta Tautze, který se pokoušel v roce 1986 jako osmnáctiletý uprchnout z tehdejšího východního Německa přes Československo do Rakouska. Při přechodu hranic ho roztrhali psi, které na něj poslala pohraniční hlídka pouhých 22 metrů od hranice se svobodným světem. Vojáci Tautze našli ležícího, neposkytli mu však pomoc, ale vyslýchali ho a prohledávali okolí. Tautz druhý den zemřel v důsledku obrovské ztráty krve. Za jeho smrt nikdo nebyl souzen ani obviněn. Členové hlídky dnes žijí ve věku 48 a 51 let v Česku a na Slovensku.

Dílo je instalováno na promenádě před vstupem do Evropského parlamentu v souvislosti s konferencí, kterou uspořádala Platforma evropské paměti a svědomí. Ředitelka platformy Neela Winkelmannová kontaktovala Pode Bal s žádostí o vytvoření díla k tématu železné opony a zločinů s ní spojených, jimiž se konference zabývá. Pode Bal již dříve ve svých dílech reflektoval současné vnímání minulosti a především komunistických zločinů.

Zvířátka s tvářemi Marxe, Putina i Žižeka

 Dílo je podle svých tvůrců inspirováno historickou událostí i současnou politickou situací v Evropě. Výjevu se smrtí Tautze přihlížejí zvířátka, která mají tváře Karla Marxe, Vladimira Putina či populárního levicového filozofa Slavoje Žižeka. Zem, na níž mladé Tautzovo tělo spočívá, provrtávají červi s tváří Noama Chomského, další osobnosti s velkou popularitou, jejíž levicové smýšlení ale autoři výtvarné kompozice také vnímají jako nebezpečné pro budoucnost.

 

ČTK

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz