7. ledna 2018 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zlaté Glóby ve znaku #MeToo. Předávání filmových cen nejspíš ovlivní sexuální aféry

Udělování Zlatých glóbů podle očekávání ovlivní kampaň proti sexuálnímu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Udělování Zlatých glóbů podle očekávání ovlivní kampaň proti sexuálnímu... | foto: Reuters

LOS ANGELES Ve Spojených státech začne v noci na pondělí předáním Zlatých glóbů sezona udílení filmových cen. Pozornost se ale tentokrát více než na potenciální vítěze zaměřuje na to, nakolik bude ceremoniál ovlivněn kampaní proti sexuálnímu obtěžování #MeToo, píše britský list The Guardian.

Řada filmových a televizní hvězd řekla, že na slavnostní vyhlašování přijde v černých šatech. Také projevy oceněných - a úvodní řeč moderátora Setha Meyerse - se podle očekávání budou točit kolem tohoto tématu.

Kampaň pod heslem #MeToo (#játaké) spustila aféra kolem hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, jehož řada žen obvinila ze sexuálního obtěžování. Následně veřejně vystoupilo množství žen i mužů, kteří se svěřili, že se stali obětí sexuálního zneužívání.

Nominacím na Zlaté Glóby vévodí snímek z období studené války Tvář vody režiséra Guillerma del Tora. Má šanci získat sedm cen včetně glóbu za nejlepší drama. Ceny budou předávány v pondělí 8. ledna.

ČTK