30. dubna 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Žlutý rekord. Seriál Simpsonovi v počtu dílů předběhl i padesát let staré kovboje

Animovaná rodinka Simpsonových. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Animovaná rodinka Simpsonových. | foto: FOXReprofoto

V neděli měla na televizi Fox premiéru osmnáctá epizoda dvacáté deváté série seriálu Simpsonovi. Touto epizodou s celkovou řadovou číslovkou 636 se Simpsonovi stali primetime (vysílaným v hlavním vysílacím čase) s nejvíce díly v historii. Porazili tak oblíbený kovbojský seriál Gunsmoke (1955 - 1975) s 635 díly.

Malá Maggie Simpsonová svádí pistolnický duel s Mattem Dillonem (James Arness), hrdinou již více jak padesát let starého westernového seriálu Gunsmoke. Dillion nemá šanci a padá střelený k zemi. Tímto stylem Simpsonovi oslavili pokoření rekordu ve stylovém úvodu nového dílu.

Je to jen další z rekordů, které mají Simpsonovi již na svém kontě. Jsou nejdéle běžícím animovaným seriálem (debutovali v roce 1989), nejdéle běžícím americkým sitcomem, mají ze všech seriálů nejvíce světových celebrit v epizodních rolích a také obdrželi neuvěřitelných 85 nominací na prestižní televizní ceny Emmy a řadu z nominací také proměnili.

I přes řadu rekordů je ale faktem, že poslední série Simpsonových sbírají velmi vlažné ohlasy. Podle některých recenzí se ze seriálu vytratil vtip a narážky jsou velmi laciné. Ačkoliv divácká základna Simpsonových statistik soustavně klesá, minulá 28. série stále přilákala k obrazovkám v průměru 4,07 milionů Američanů na jeden díl. S těmito čísly jsou Simpsonovi i nadále silným hráčem, se kterým se musí počítat do budoucna.

Seriál byl také v minulých týdnech skloňován společně s kontroverzním dokumentem Problém s Apuem (The Problem with Apu) amerického komika Hariho Kondabolua. Podle dokumentu seriál zesměšňuje v podobě poťouchlého prodavače Apua komunitu indických Američanů (psali jsme ZDE).

Stephen Hawking v seriálu Simpsonovi
Donald Trump v „TheSimpsons“
jtoJaroslav Totušek