25. dubna 2016 11:08 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Žonglování s bublinami i chůze po laně. Jatka78 chystají finskou premiéru

Circo Aereo: Opaque | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Circo Aereo: Opaque | foto: Jouni Ihalainen

PRAHA K vrcholům sezóny multifunkčního prostoru Jatka78 v pražských Holešovicích bude patřit květnová světová premiéra inscenace Opaque finského souboru Circo Aereo. Režisérem představení je Maksim Komaro, který s Cirkem La Putyka spolupracoval na představeních Play a Slapstick Sonata.

Do nové show nazvané Opaque obsadil režisér čtyři mladé akrobatky. Susanna Liinama z Finska se specializuje na hula hoop (obruče) a manipulaci s mýdlovými bublinami, Sofia Daniel a Milla Lahtinen z finského Dua Knotcase se věnují hrazdě a párové akrobacii a Švédka Klara Mossberg, spoluzakladatelka švédské cirkusové company Chipmunk Forge, exceluje na závěsném kruhu a v chůzi po laně.

Circo Aereo: Opaque
Circo Aereo: Opaque

Circo Aereo: Opaque

„Během večera spojíme novocirkusové nápady a vybavení s prvky tradičního cirkusu. Tak tradičního, že se s nimi v současném cirkuse prakticky nesetkáváme. Příkladem jsou klasické gymnastické obruče nebo třeba manipulace s obrovskými mýdlovými bublinami,“ říká režisér Maksim Komaro. Podle Komara se i proto umělkyně nesoustředí v první řadě na divadelní a choreografickou stránku svého vystoupení, ale na cirkus samotný.

Scénografie představení pracuje s kouřem, světlem, zrcadly, černým divadlem a dalšími prvky, které nemají sloužit jen jako technologie navozující iluzi, ale jako pevná součást představení. „Chceme jindy neviditelné učinit viditelným a upozornit na jeho krásu,“ vysvětluje Komaro.

„Maksim Komaro je prvním zahraničním režisérem, se kterým před lety začal spolupracovat Cirk La Putyka. Díky tomu vznikla úspěšná představení Slapstick Sonata a Play, která dodnes máme na repertoáru Jatek78. Než se Maksim stal režisérem a uměleckým ředitelem Circa Aerea, sám aktivně žongloval – jako interpret pracoval se dvěma z nejznámějších žonglérských souborů v Evropě (Compagnie Jérôme Thomas a Gandini Juggling Project). Jeho všestranný přístup do naší dramaturgie perfektně zapadá,“ říká manažer Jatek78 Štěpán Kubišta. Circo Aereo má domov ve Finsku a ve Francii, se svými představeními ale cestuje po celém světě. Podle Štěpána Kubišty je Maksim Komaro jednou z nejdůležitějších osobností novocirkusového umění nejen ve Finsku, ale v celé Evropě.

Premiéry show, která je přístupná i dětem, proběhnou 4. a 5. května.

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!