10. února 2013 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zrzavý za 8,5 milionu. Aukce přinesla i překvapení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Obraz Jana Zrzavého Benátky I. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Jana Zrzavého Benátky I. | foto: ČTK

PRAHA Obraz Jana Zrzavého Benátky I. z roku 1928 vyvolávaný na dnešní aukci v Praze za osm milionů korun získal nový majitel za 8,5 milionu bez aukční přirážky. Ta v tomto případě činí 18 procent.

Zrzavého obraz Benátky I. je jednou z nejvýznamnějších prací tohoto malíře, kterým se v něm vyrovnal se svým oblíbeným městem. Považoval ho za tak významný, že v roce 1965 vytvořil novou verzi. Obraz byl mnohokrát vystavován a reprodukován, poprvé ho autor představil v roce 1930 právě v Benátkách, o deset let později byl zařazen na jeho výstavu v Obecním domě. V roce 1963 byl součástí jeho retrospektivy v Praze, Brně a Bratislavě. Aukční rekord Zrzavého činí 10,5 milionu, za které se v roce 2009 prodal obraz Hornatá krajina. S přirážkou kupec zaplatil 12,4 milionu korun.

Škrétu stát nechtěl, kupec ho má za 5 milionů

Překvapením úvodu aukce byla dražba oleje Antonína Procházky (1882-1945) s názvem Mužská hlava. Po boji dražitelů v sále i na telefonu vzrostla jeho cena z původních 3,2 milionů na osm milionů korun.

Aukci uspořádala v Topičově salonu společnost 1. Art Consulting Brno - Praha. Nabídla na ní i další atraktivní díla. První vyvolávanou položkou byl olej na plátně zakladatele slávy českého baroka Karla Škréty (1610-1674) nazvaný Sv. Václav vykupuje pohanské děti. Podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře neprojevilo ministerstvo kultury před půl rokem zájem o přednostní nákup této lunety ze zámecké obrazárny Mělník z majetku Lobkoviců. Rozměrné plátno bylo vydraženo za vyvolávací cenu pěti milionů korun.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz