5. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Povinné kvóty o uprchlících, které Česko odmítlo, končí. Nahradí je africká centra?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 27Diskuse
Uprchlíci na gumovém člunu prosí zachránce, aby je vytáhli jako první. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci na gumovém člunu prosí zachránce, aby je vytáhli jako první. | foto: AP/ČTK

BRUSEL/PRAHA Za několik dnů tomu budou dva roky, co si ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v Bruselu prožil své Waterloo. Evropská rada tehdy nechala o povinných kvótách na přerozdělování migrantů hlasovat většinově. A Česko bylo společně se Slovenskem a Maďarskem přehlasováno. „Zdravý rozum prohrál. Kvóty nebudou nikdy fungovat,“ posteskl si tehdy Chovanec.

A nutno přiznat, že měl pravdu. Ze 160 tisíc migrantů v Řecku a Itálii se k letošnímu 31. srpnu podařilo do jiných zemí EU přesunout 27 428, tedy necelou pětinu. A zatímco dříve kvóty, jejichž dvouletá platnost vyprší přespříští týden, napadali především „rebelové“ ze střední a východní Evropy, dnes v jejich pokračování nedoufá nikdo.

„Nedovedu si představit, že by se dala dohromady politická vůle k prodloužení kvótového systému. Myslím, že si všichni oddechnou,“ řekl v rozhovoru pro LN Martin Povejšil, velvyslanec při EU.

Zatímco kvóty, které Česko odmítlo dodržovat a hrozí mu za to žaloba ze strany EU, uplynutím zmíněné dvouleté lhůty přestanou fungovat, rýsuje se řešení. Nový recept na to, jak snížit počty migrantů, kteří připlouvají k italským, řeckým a španělským břehům.

Jde o uprchlické tábory v režii EU, které by ale byly umístěné v Libyi a Tunisku. Tedy zemích, odkud nejčastěji do Evropy vyrážejí lodě a čluny plné migrantů zejména ze subsaharské Afriky.

EU by uprchlíky ze zemí, kde často zuří války, hlad a rozvrat státu, chtěla zachytávat ještě předtím, než se za pomoci převaděčů rozhodnou pro riskantní cestu do Evropy. Azylovým sítem, které určí, zda mají na ochranu v EU vůbec nárok, by tak prošli již na africkém kontinentu.

Nápad, s nímž původně přišlo Rakousko a v létě za něj začala lobbovat Francie, má oproti kvótám velkou výhodu. Tentokrát jsou pro i státy, které proti kvótovému systému brojily. A to včetně Česka.

  • 27Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.