Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Demonstranti proti čínskému režimu chtěli na Hrad. Policie je tam nevpustila

Česko

  15:10aktualizováno  19:48
PRAHA - Zhruba pět set lidí přišlo v úterý na pražskou Kampu protestovat proti sbližování České republiky a Číny. Demonstrovat přišli i příznivci čínské politiky, kteří se svými velkými vlajkami snažili zakrýt vlajky a transparenty odpůrců. Ti se krátce po šestnácté hodině vydali na plánovaný pochod na Hradčany.

V Praze došlo hned k několika protestům proti čínskému režimu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Průvod demonstrantů jdoucí z Kampy na Pohořelec a následně mířící k Hradčanskému náměstí ale narazil na hradbu z policejních dodávek, policisté protestující nepustili dál k Hradu. Nic na tom nezměnilo ani více než hodinové vyjednávání, do kterého se zapojili i Miroslav Kalousek nebo někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. Demonstranty přišel podpořit také bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Většina účastníků demonstrace se přesunula do nedalekého parku Maxe van der Stoela.

Policie i přes naléhání politiků odmítla kvůli bezpečnosti cestu na Hradčanské náměstí uvolnit. Kolem 18:00 se organizátoři rozhodli, že se průvod přesune k nedalekému Pohořelci do parku Maxe van der Stoela. Tam se kolem 16:00 shromáždily zhruba dvě stovky demonstrantů, vyrostlo tam i pódium, na kterém vystoupili hudebníci.

‚Čínské komplikace‘. Matku s dítětem nechtěli policisté pustit z parku domů

Na shromáždění v parku nakonec dorazilo několik set lidí. Bursík řekl, že zákazem vstupu na Hradčanské náměstí byla porušena lidská práva. Demonstrace podlě něj byla řádně nahlášena. Police podle něj svévolně uzavřela náměstí a neumožnila, aby se shromáždění konalo. „Snažili jsem se nimi vyjednávat, to k ničemu nevedlo,“ uvedl. „My žijeme v demokracii, ve svobodné zemi a kvůli návštěvě předsedy čínské komunistické strany, který přijel z totalitní země, kde porušují lidská práva, zabíjejí lidi, lidé mizí, kvůli tomu se nenecháme omezovat na našich právech,“ řekl také. Kvůli postupu police hodlá podat žalobu, zákazem demonstrace podle něj porušila ústavně zaručené právo na shromažďování.

Odpůrci čínského prezidenta si na podporu svých názorů přinesli tibetské vlajky, velký transparent s červeně pomalovanou fotografií zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tungem nebo srdce s fotografií bývalého prezidenta Václava Havla a dalajlamy. Podporovatelů Si Ťi-pchinga na Kampu dorazilo zhruba padesát, akce na místě probíhala bez konfliktů. Oba tábory oddělovala policie, která si k vytvoření koridoru pomohla policejními dodávkami. Protestující na policejní postup reagovali pokřiky „Chráníte komouše!“ a „Styďte se!“.

Další protestní akce se odehrála poblíž Chotkových sadů, kam přišlo ráno zhruba 15 lidí s transparenty na podporu v Číně pronásledovaného hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong). Jejich transparenty se velkou čínskou vlajkou snažilo zakrýt několik desítek lidí, které přivezl autobus. Krátce po průjezdu kolony čínského prezidenta se pár protestujících s vlajkami hnutí Fa-lun-kung dostal na silnici. Tam muže příznivci čínské politiky tyčemi svých praporů srazili na zem. Policisté pak znesvářené strany oddělili od sebe.

Policejní mluvčí Andrea Zoulová uvedla, že konflikty v Chotkově a Badeniho ulici se policistům a členům antikonfliktního týmu podařilo vyřešit domluvou. „V této souvislosti na policejních služebnách neskončila žádná osoba,“ dodala.

S návštěvou čínského prezidenta souvisel také spor mezi dvěma cizinci na Hlávkově mostě. „V této souvislosti skončili oba aktéři cizí státní příslušnosti na policejní služebně k dořešení celého incidentu. Policie jednání cizinců klasifikovala podle prvotních informací jako přestupek proti veřejnému pořádku,“ oznámila policejní mluvčí.

Aktivisté protestující proti návštěvě čínského prezidenta a porušování lidských práv v Číně se s lidmi, kteří ho v ulicích Prahy vítali, dostali do potyček také v pondělí. Policie zadržela 12 lidí při pokusu vyměnit čínské vlajky na sloupech veřejného osvětlení za tibetské. Zadržela i jednoho cizince, kterého obvinila z krádeže tibetské vlajky.

V úterý ráno policie kvůli návštěvě čínského prezidenta vytvořila bezpečnostní zónu kolem Pražského hradu, jeho areál a okolí se uzavřel veřejnosti, nad Hradem byla bezletová zóna. Ve městě jsou omezení pro auta, kolem Hradu nejezdily tramvaje. Zoulová upozornila na to, že dopravní omezení a bezpečnostní opatření Pražany čekají také kvůli večernímu ohňostroji na Vltavě. Týkat se budou zejména mostu Legií a Smetanova nábřeží, omezen bude také lodní provoz na Vltavě.

Na demonstraci proti čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi se objevil i...
Pohled na pochod proti čínské lidskoprávní politice z Kučerova paláce na...

Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching v úterý podepsali na Pražském hradě smlouvu o strategické spolupráci mezi Českem a Čínou. Ministři české vlády se svými čínskými protějšky pak podepsali memoranda o porozumění v oblasti průmyslu, dopravy, zdravotnictví nebo školství. Odpoledne se čínský prezident setká s dalšími ústavními činiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Hlášena jsou i protestní shromáždění.

Autor:

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč