Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hymnu 2.0 bude řešit policie. Aktivista podal kvůli ‚hanobení‘ trestní oznámení

Česká vlajka. foto: Shutterstock

Původní zpráva
PRAHA - Podle Českého olympijského výboru by měla být nová česká hymna sebevědomější a vlastenečtější. Ovšem jeden z vlastenců, jak sám sebe aktivista a autor textů na webu Parlamentní listy Pavel Danys popisuje, záměr považuje za hanobení státního symbolu. Kvůli tomu podal trestní oznámení na šéfa výboru. Jeho výtka má ovšem, jak upozorňují ústavní právníci, základní nedostatky.
  5:00

Nová verze české národní hymny by mohla mít podle představ Českého olympijského výboru (ČOV) dvě sloky, jak tomu bylo dříve. Případně by se mu zamlouvala delší verze. Návrh na změnu nicméně vyvolává kontroverzní reakce. Hudební publicisté či muzikologové navrhovanou podobu označili spíše za Bokovu (skladatel Miloš Bok - pozn. red.) skladbu na námět hymny než hymnu.

A přidal se i aktivista, výtvarník a exlídr strany Soukromníků v Novém Boru Pavel Danys, který publikuje své články mimo jiné na kontroverzním webu Parlamentní listy. Podal trestní oznámení na předsedu ČOV Jiřího Kejvala. Jeho znění má server Lidovky.cz k dispozici. 

‚Musel jsem reagovat’

„Když jsem sledoval Českou televizi a uslyšel nějakou prodlouženou verzi státní hymny, tak jsem nevěřil, že je to je myšleno vážně. A ono bylo. Když jsem se zajímal, proč je státní hymna, jako jeden ze symbolů naší státnosti, takto přetvářen a já si dovolím použít svůj názor hanoben, nemohl jsem uvěřit tomu, co na obhajobu upravené státní hymny prohlásil předseda Olympijského výboru České republiky pan Kejval,“ uvedl Danys v rozhovoru pro server Lidovky.cz. 

Zároveň se Danys domnívá, že ČOV uvedl občany v omyl, když v televizi a tisku „propagoval a mylně uváděl novou státní hymnu“. 

ZVĚŘINA: Hymnická anabáze. Olympionici – nekonečné ambice a nekompetence

„Nevydržel jsem to a jako člověk s vlasteneckým cítěním jsem musel nějak reagovat. (...) Jako důvod jsem uvedl, že mám podezření na hanobení státního symbolu,“ vysvětlil posléze Danys, s jakými argumenty přišel na policii. Stížnost poslal prý už i na ministerstvo kultury.

Od předsedy českého olympijského výboru žádá Danys vysvětlení. Ten ovšem nechce záležitost komentovat. „Nemám žádné oficiální informace o tom, že bych byl jakkoliv vyšetřován policií v případě nového nastudování české hymny. To je důvod, proč se k tomu nemohu vyjádřit,“ napsal Kejval serveru Lidovky.cz.

Má vůbec Danysova stížnost šanci na úspěch? Podle ústavního právníka Ondřeje Bultase je základní problém v tom, že se v českém právním řádě žádný trestný čin „hanobení státních symbolů“ nevyskytuje. Jednání lze podřadit „pouze“ pod trestný čin výtržnictví.

To je definováno takto: „Kdo se dopustí veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti zejména tím, že napadne jiného, hanobí hrob, historickou nebo kulturní památku, anebo hrubým způsobem ruší přípravu nebo průběh organizovaného sportovního utkání, shromáždění nebo obřadu lidí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“

Anketa

Líbí se vám nová úprava české hymny?

Ano 363
Ne 6793

Nová sloka hymny navíc podle právníka neobsahuje nemorální výrazy či výslovné hanobení České republiky. „Domnívám, že změna státní hymny nenaplní znaky trestného činu výtržnictví. Zákon o užívání státních symbolů České republiky pokládá zneužití, úmyslné poškození nebo hrubé znevážení státního symbolu za přestupek, za který lze uložit pokutu až do 30 000 korun. Ani toto ale není dle mého názoru naplněno,“ vysvětlil Bultas.

Symbolické gesto, interpretuje právník

Na druhou stranu ani on se jako občan neztotožňuje s novou verzí české hymny. „Těmto iniciativám tedy rozumím a chápu je. Lze předpokládat, že jde primárně o symbolické gesto, kdy ani oznamovatel neočekává, že dojde k odsouzení kohokoliv,“ dodal právník.

Ani Christian Choděra, redakcí další oslovený advokát zabývající se ústavním právem, si nemyslí, že by podané trestní oznámení mohlo mít šanci na úspěch. „K případné faktické změně státní hymny vede poměrně dlouhá legislativní cesta a nikoliv taková cesta či způsob, kterou nyní zvolil ČOV, tedy zveřejněním v médiích a vyslovením svého přání na prodloužení státní hymny,“ uvedl pro server Lidovky.cz Choděra.

Šéf olympijského výboru Kejval už dříve zevrubně vysvětlil, co jej a jeho kolegy vedlo k návrhu změny. „Naším cílem není měnit zákon nebo někomu něco nařizovat. Chceme otevřít diskusi, přijít s novým pohledem na věc. Při sportu se přeci hymna hraje jednoznačně nejčastěji,“ řekl. Žene ho k tomu i pragmatický důvod.

Podle Kajvala jsou čeští sportovci ve chvíli, kdy stojí na stupních vítězů, ochuzeni o čas slávy. Hymny jiných zemí jsou totiž delší. Byť se v případě třeba čtyřminutových skladeb používá zkrácená verze dlouhá 75 sekund, česká hymna se nemusí zkracovat. Nenaplňuje totiž ani tento limit. Jedna z Bokových verzí, orchestrální úprava, trvá právě 75 sekund.

Fanoušci na Václavském náměstí

Olympijský výbor také při zdůvodňování návrhu nové hymny vyzdvihl myšlenku, zda by neměla být sebevědomější či zda by neměla mít opět dvě sloky jako před více než sto lety. „Vždyť odpověď na otázku Kde domov můj, přichází až v posledním verši druhé sloky,“ uvedl Kejval.

VEIS: Pokud olympijští výborové chtějí hrát novou verzi hymny, nikdo jim v tom bránit nebude

Zatímco na jisté archaismy v první sloce jsou lidé zvyklí, text druhé sloky často neznají. „V kraji znáš-li Bohu milém, duše útlé v těle čilém,“ může pro mnohé působit poněkud zastarale, jak zaznělo mezi účastníky tiskové konference v Českém rozhlasu na začátku dubna. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!