Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Všichni se ze mě snaží udělat blbce, zoufá si povodňový primátor Němec

Česko

  6:00
PRAHA - Během jeho primátorování zničila Prahu v roce 2002 voda. Teď si exprimátor Igor Němec (ODS) postěžoval, že ho nikdo k debatě o aktuální povodni nepřizval. A také mu vadí, že média zmiňují jeho jedenáct let staré výroky, které se ukázaly mylné. Sever Lidovky.cz proto vyzpovídal dva hlavní aktéry tehdejších událostí - primátora a jeho pravou ruku v krizovém štábu - Petra Berana.

Bývalý primátor Prahy Igor Němec. foto: MAFRA - Tomáš KristLidové noviny

V rozhovoru dnešní šéf Úřadu na ochranu osobních údajů mimo jiné přiznává, že svůj památný výrok o nadmíru výtečné situaci několik hodin před zaplavením metra by už by nepronesl. Jinak míní, že opatření tehdejšího magistrátu zafungovala výborně.

Lidovky.cz: Je trochu netaktické se zrovna teď připomínat, nemyslíte?
Tiskovou zprávu jsem psal kvůli tomu, že jedenáct let skloňují ve všech médiích moji jedinou větu. Při těchto povodních se do mě v každé zpravodajské relaci opře Česká televize a já nemám možnost se bránit.

Památná Němcova věta

"Já bych řekl, že Praha není ohrožena. Situace je, bych řekl, nadmíru výtečná. Všechny orgány pracují, jak mají,"  prohlásil Němec 13. srpna 2002. Hladina Vltavy přitom stále stoupala, o několik hodin později zaplavila Karlín a ničím nechráněné metro.

Lidovky.cz: Neděje se tak ale právem? Práce magistrátu během povodní v roce 2002, mírně řečeno, nezanechala dobrý dojem...
Přece sám víte, že při takové katastrofě, jakou byla povodeň v roce 2002, jsme museli improvizovat, protože všechny plány byly fuč, voda je překonala. To se přece nedá interpretovat jednou větou vytrženou z kontextu. Všichni se ze mě snaží udělat blbce.

Lidovky.cz: Udělal byste tehdy něco jinak, nebo i dnes stoprocentně stojíte za svým postupem?
Určitě bych neřekl tuto větu, to je jasné. Musí se vědět, že když jsem to prohlášení vyslovil, šlo mi o to nevyvolat paniku. Evakuovali jsme 50 tisíc lidí, které bylo nutné uklidnit. Snad každý pochopí, že primátor nemůže říkat vymyšlené informace, vycházel jsem z informací povodí Vltavy.

Utopené metro

  • V srpnu 2002 Praha bojovala s pětisetletou vodou. Při kulminaci řeka Vltava pokrývala 2877 hektarů, tedy 5,8 procenta metropole (při normálnímu stavu je to jen 527 hektarů).
  • Největší škody voda tehdy způsobila pražskému metru, které bylo z větší části zaplavené, ačkoli podle dřívějších ujištění mělo podobným katastrofám odolat. Voda začala metro plnit v podvečer 13. srpna, přitom ještě den předtím Igor Němec uklidňoval Pražany, aby se nebáli metrem cestovat. Voda v podzemní dráze kulminovala 15. srpna, zatímco v tu dobu již hladina Vltavy v Praze klesala.
  • Po povodni nefungovalo 25 stanic metra, tedy zhruba polovina. Zcela nebo zčásti voda zaplavila 16 z nich (sedmnáctá stanice - Smíchovské nádraží - zaplavena nebyla, odčerpávala se z ní však voda, která v menším množství prosákla). Nejvíce poškozena byla trasa B. Výpadek stanic, spojený s uzavírkami komunikací, ochromil pražskou dopravu. Po odčerpání vody a opravách byly stanice postupně otevírány během sedmi měsíců.
  • Celkový odhad škod v pražském dopravním systému činil zhruba 7,14 miliardy korun, z toho škody v samotném metru byly odhadnuty na asi 6,86 miliardy korun.
  • Při vyšetřování "kauzy metro" se dospělo k závěru, že za škody nebude nikdo stíhán, nejvyšší státní zastupitelství v roce 2006 potvrdilo rozhodnutí policie a žalobce, kteří vyšetřování příčin zatopení odložili. K závěru, že zaplavení se nedalo zabránit vhodnější manipulací na vltavské kaskádě, dospěl i nezávislý konzultant OSN Jaroslav Balek.

Zdroj: ČTK

Lidovky.cz: Lidi jste možná uklidnil. Jen několik hodin po vašem prohlášení ale voda zdevastovala metro, což vyšlo na 7 miliard korun. Byl zázrak, že se nikomu nic nestalo. Nemyslíte, že jste je zároveň ohrozil?
Určitě ne. Důkaz je, že se nikomu nic nestalo. Metro jelo záměrně, aby se evakuoval Karlín, bez něj by se to přes noc nestihlo. Dopadlo to výborně. Nakonec postup prošetřovaly různé komise a řekly, že moje rozhodování bylo správné.

Lidovky.cz: Čili, vy byste neřekl onu větu, ale jinak byste vše udělal stejně?
Ano, stejně.

FOTOGALERIE: Jak voda zpustošila Čechy

Povodně den IV.

Povodně den III.

Lidovky.cz: Nevaroval byste přece jen obyvatele Prahy o něco dříve?
Vždyť jsme varovali. Jenže situace jinak vypadala ve dvě hodiny, jinak v pět, jinak večer. Měli jsme krizový štáb každé dvě hodiny a z každého přišla zpráva. Díky tomu se včas podařilo evakuovat lidi z Karlína, dokonce jsme odtahovali auta. To je zdokumentováno, nikdo se ale nechce podívat, jak se to skutečně vyvíjelo.

Lidovky.cz: Poučili se vaši nástupci?
Bedlivě sleduji jejich výroky, zjevně si dávají pozor, aby neřekli něco, co by je potom mohlo mrzet, z toho se poučili.  

Lidovky.cz: Zdá se, že narozdíl od vás zareagovali včas a situaci nepodcenili...
Protože u těchto dvou povodní je nekonečný rozdíl. Při té z roku 2002 bylo vše nové a nikdo, nikdo z odborníků ani laiků nevěřil, že taková voda může na Prahu přijít. Pamatuji si na preventivní opatření, jak mi v Karlíně nadávali, jestli vím, kde je Vltava, že tam nemůže vstoupit voda. Dneska zavřou metro při dvacetileté vodě a lidé s tím souhlasí. Kdybych to tehdy udělal, většina společností v Praze na mě podá trestní oznámení za ušlý zisk. Atmosféra je úplně jiná, lidé se teď bojí katastrofy. Navíc, nyní je povodeň dvacetiletá, tehdy byla tisíciletá.

Všichni nás chválili, říká Němcův spolupracovník

Petr Beran je nyní důchodce. Přesto byl už v neděli, jako jeden z mála, na pražském povodňovém štábu. Proč? V roce 2002 řídil společně s Němcem krizový štáb při katastrofálních srpnových povodních. Teď, stejně jako před jedenácti lety, podle něj vedení města nezaspalo.

Lidovky.cz: Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) si pochvalovala, že vás provizorní primátor Hudeček přizval na krizový štáb. Byl jste tam od začátku?
Nebyl. Jen v neděli a pondělí.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte práci krizového štábu po své zkušenosti z roku 2002?
Probíhalo to, jak to probíhalo, těžko to hodnotit.

Lidovky.cz: Zeptám se tedy jinak - v čem byla letošní povodeň pro Prahu jiná?
Nějaké technologie se zakoupily a vybudovaly. Nějaká ochrana. V roce 2002 byla Praha připravena na stoletou vodu a přišla daleko horší. To je těžké hodnotit.

Lidovky.cz: Takže letos štáb pracoval lépe?
To nechci hodnotit.

Lidovky.cz: Proč si vás primátor zavolal, když jste v důchodu?
Seznámil jsem krizový štáb s tím co má Praha k dispozici a jak to použít. Jak předat informace občanům a další věci, co se osvědčily.

Lidovky.cz: To nikdo jiný kromě vás neví?
V roce 2002 se udělal kus práce. Za to, jak jsme to zvládli, nás chválila všechna evropská města.

Lidovky.cz: Myslíte včetně výroku exprimátora Igora Němce, který chvíli před zatopením metra tvrdil, že situace v hlavním městě je nadmíru výtečná?
To je to samé jako dnes, když se řeklo, že voda poteče maximálně 800 a najednou to vylítlo na 1300. Díky tomu došlo k prodlevě asi 6 hodin. Ta se pak složitě doháněla.

Lidovky.cz: Takže ten jeho výrok vám i s odstupem času přijde v pořádku?
Ty informace, které měl, tak využil. To nebyl jeho výmysl, nebylo to z jeho hlavy. Vždyť kvůli tomu padla i nějaká trestní oznámení a policie to všechno odložila.

Lidovky.cz: Podle vás Igor Němec v roce 2002 neselhal?
Ta zasedání krizového štábu jsou nahrávána ze zákona, takže se pochybení snadno ukáže.

Lidovky.cz: Jak jinak ale vysvětlit tehdejší nepřipravenost Prahy?
Praha a metro byly připraveni na stoletou vodu a prostě přišla vyšší. Žádné ekologické havárie nebyly. Dneska na to měla Praha ekonomické prostředky.

Velká fotogalerie z povodní 2013

Zatopený rodinný domek v Lahovicích u Prahy, 4. června

Autoři: ,