23. srpna 2010 11:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kvůli požáru evakuovali na Ibize 1200 lidí, mezi nimi asi i Čechy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Požáry na Ibize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požáry na Ibize | foto: ČTK

MADRID Španělští hasiči dnes pokračují v boji proti požáru, který propukl v neděli na ostrově Ibiza a vyžádal si evakuaci asi 1200 lidí. Turistům hrozilo, že budou zablokováni na pláži, kterou oheň obklíčil.

Podle mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury, lze předpokládat, že mezi evakuovanými mohlo být několik českých individuálních turistů.

Ohnivý živel si vynutil evakuaci turistů v zátoce Benirrás na severovýchodě ostrova, uvedla španělská televize s odvoláním na místní záchranáře. Kvůli odříznutým pozemním přístupovým cestám se evakuace uskutečnila po moři, dodala televize.

S požárem, který se stále nepodařilo dostat pod kontrolu a který nyní ohrožuje místní parkoviště automobilů, bojují všechny hasičské jednotky na Ibize. Na pomoc jim byly vyslány i posily ze sousední Mallorky, uvedla španělská televize

Na ostrově jsou hlavně individuální turisté
Podle Okamury může být nyní na Ibize asi 400 až 500 českých turistů, létá se tam dvakrát týdně. Evakuovaná zátoka je turistická oblast, kterou využívají hlavně britské kanceláře. Na Ibizu nelétají chartery, ale létá tam Travel Service a Smart Wings. Proto je na ostrově hodně individuálních turistů.

"Je důvodný předpoklad, že by mezi evakuovanými mohlo být několik českých individuálních turistů," řekl Okamura. Tuzemské cestovní kanceláře, které na Ibizu létají nejvíce, zatím informaci o evakuovaných Češích nemají, dodal.

Oheň sužuje i Řecko
Rozsáhlé lesní požáry rozdmýchávané silným větrem sužují od sobotního večera i pevninské Řecko. Podle řeckých úřadů nikdo nebyl naštěstí zraněn, zničeno bylo už několik prvních domů. Hasiči v noci bojovali s plameny i na dvou největších řeckých ostrovech, Krétě a Euboii. Na východořeckém ostrově Euboia oheň vznikl v sobotu večer a v neděli ohrožoval i místní letoviska.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz