25. července 2009 15:42, aktualizováno  19:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kvůli Romům kempujícím v Praze vznikla soukromá sbírka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Romové kempují na Žižkově  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Romové kempují na Žižkově | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pobyt několika desítek rumunských Romů v pražském kempu Pražačka zaplatí finanční sbírka, kterou zorganizoval radní Prahy 3 Pavel Hurda a romský aktivista Štefan Ličartovský. Necelé tři dny v kempu budou stát až 20.000 korun, oznámil Ličartovský s tím, že od pondělí si už musí Romové hradit pobyt sami.

Cizinci do Prahy přijeli v pátek, aby podpořili svého sedmnáctiletého příbuzného, který na oddělení ARO bojuje o život. Jeho zdravotní stav se dnes zhoršil.

Ličartovský dnes řekl, že se na něho radní Hurda obrátil s prosbou, zda by mohl Romům pomoci. Vznikl tak nápad oslovit sponzory a uspořádat sbírku.

"Chceme těm lidem poskytnout prvotní pomoc," uvedl romský aktivista. Pobyt v kempu vyjde na několik tisíc korun, Ličartovský odhaduje, že bude stát 15.000 až 20.000 korun.

Několik desítek Rumunů se shromáždilo před Fakultní nemocnicí Vinohrady

Romové se v pátek nejprve shromáždili před Vinohradskou nemocnicí a v parku před nemocnicí si vytvořili stanové městečko. Chtěli tak vyjádřit podporu rumunskému příbuznému, kterého záchranáři převezli do nemocnice poté, co se v úterý při koupání ve Staré Boleslavi málem utopil.

Radnice ve snaze předejít stížnostem obyvatel z okolí a možným střetům s extremisty odstěhovala zhruba padesátku Romů do kempu.

"Cizinci bydlí ve vlastních stanech nebo v autech, jsou odděleni od ostatních turistů a mají vlastní hygienické zázemí," řekl mluvčí radnice Prahy 3 Jan Sotona. Na místě si vaří jídlo v kotlících na propanbutanových vařičích. Situaci monitorují strážníci. Žádné potíže zatím nezaznamenali.

Pouze obsluha kempového baru musela večer vysvětlovat, že už došlo pivo. "Musel jsem kvůli tomu zavřít. Oni mi ale nevěřili, mysleli si, že jim lžu, že je chci vyhnat. Já jsem byl ale na jednu stranu rád, protože začali být opilí, nepříjemní. Do kempu dorazili okolo jedenácté hodiny dopoledne. Hned zjistili, že rozléváme pivo a začali tu vyřvávat," řekl pro server TÝDEN.CZ pronajímatel kempu David Renza.

Romové kempují na Žižkově

Kemp je podle mluvčího majetkem městské části, o jeho chod se ale stará provozovatel. Ubytování Romů v kempu považuje radnice za provizorní a improvizované řešení, jiné možnosti nemá.

Mluvčí nemocnice Jana Jelíková dnes ČTK řekla, že zdravotní stav pacienta, kvůli němuž se Romové do Prahy sjeli, se odpoledne zhoršil, je kritický.

Romové chtějí v kempu na Pražačce zůstat, dokud se stav jejich příbuzného nezlepší.

Omlouváme se všem slušným diskutujícím, ale kvůli velkému množství rasistických a vulgárních příspěvků byla diskuse pod článkem zrušena.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz