Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kybernetický útok paralyzuje britské nemocnice. Napadeno bylo 99 zemí, i ruské ministerstvo vnitra

Svět

  19:08aktualizováno  13. května 0:01
LONDÝN/MADRID - Nemocnice po celé Anglii se staly terčem kybernetického útoku, oznámila v pátek britská Národní zdravotní služba (NHS). Nemocnice v Londýně, na severozápadě, severovýchodě a na jihu Anglie byly nuceny rušit návštěvy objednaných pacientů, ambulance s pacienty směrovaly do jiných zařízení. Kybernetický útok se šíří i do dalších desítek zemí světa.

Kybernetický útok s výkupným paralyzuje britské nemocnice. foto: @fendifille/Twitter/PA

Česko dává na obranu proti kyberzločincům méně než jiné země. ‚Jen‘ půl miliardy

Zdravotnická zařízení pacienty vyzývala, aby přicházeli pouze v případě nutnosti. Podobné útoky ohlásila i španělská vláda a později stejné problémy oznámily i skotské úřady, uvedla agentura Reuters.

Firma Avast okolo 22. hodiny oznámila, že je zasaženo přes 75 000 počítačů v 99 zemích světa. „Bude se to pořád šířit dál - stává se to největším kybernetickým útokem, jaký jsem kdy viděl,“ řekl CNN britský expert na počítačovou bezpečnost Kevin Beaumont.

To potvrdila i britská premiérka Therese Mayová, který útok na britské nemocnice označila za součást šiřšího mezinárodního útoku.

Britská premiérka Theresa Mayová na cestě z rezidence v Downing Street na...

Podle fotografie monitoru jednoho z napadených počítačů, která se objevila na sociálních sítích, útočník zařízení zablokoval a za jeho uvolnění požadoval v digitální měně bitcoin částku 300 dolarů, v přepočtu zhruba 7300 korun.

Napadeny byly také počítače na ruském ministerstvu vnitra. „Napadeno je přibližně 1000 počítačů, což je méně než jedno procento z celkového počtu počítačů na ministerstvu. Servery ministerstva nejsou postiženy,“ uvedla mluvčí ministerstva Irina Volková. Rovněž dodala, že experti již podnikají kroky k nápravě.

NHS později informovala, že data pacientů útok nezasáhl. NHS Digital, oddělení zabývající se kybernetickou bezpečností celé NHS, uvedlo, že při útoku byl použit škodlivý software Wanna Decrytor, který zasažený počítač drží jako rukojmí a žádá výkupné za odblokování. Oddělení také uvedlo, že útok se nesoustředil pouze na NHS, ale zasáhl i organizace z řady jiných odvětví. Problémy nahlásilo nejméně 21 nemocnic a soukromých ordinací v Anglii a Skotku.

„Řekli nám, že máme vypnout počítače a odpojit své mobilní telefony od bezdrátové sítě wi-fi. Nefungoval jediný počítač,“ sdělily agentuře AFP dvě zaměstnankyně jedné z londýnských nemocnic.

Skotská vláda svolala minořádnou schůzi

Podle reportéra zdravotnického časopisu Health Service Journal útok mimo jiné postihl výsledky patologických testů, rentgenové zobrazovací systémy a administrativu spojenou s pacienty. Britové jsou sice na svou NHS pyšní, ale organizace se potýká s nedostatkem financí a už dříve se objevily problémy spojené s jejím rozsáhlým informačním systémem. Podle některých zaměstnanců tvoří zastaralé operační systémy v kombinaci se způsobem uchovávání důvěrných informací o pacientech ideální terč pro kybernetické vyděrače.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová svolala kvůli kybernetické hrozbě mimořádnou schůzi. Místní vláda ve svém prohlášení oznámila, že se snaží napadené počítačové systémy izolovat a minimalizovat dopad útoku na skotskou odnož NHS.

Ve Španělsku byla zasažena řada společností, včetně telekomunikační firmy Telefónica. Zde však útok nevedl k omezení či zastavení služeb.

Útok ohlásila i radnice švédského městečka Timra 400 kilometrů severně od Stockholmu. „Napadeno bylo zhruba 70 počítačů,“ řekl starosta města Andreaz Stromgren.

Vyděračský vir je podle expertů citovaných agenturou Reuters novou variantou viru „WannaCry“, který využívá známý bug na systémech s Windows. Neznámí hackeři vytvořili nyní „červ“ za využití kusu kódu agentury NSA, který je známý jako „Eternal Blue“. Ten byl z NSA zcizen a vypuštěn minulý měsíc hackerskou skupinou zvanou „Shadow Brokers“.

Autoři: ,