Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Janukovyč zmizel, Kličko chce ve sněmovně prosadit jeho demisi

Svět

  7:18aktualizováno  11:33
KYJEV - Prezident Viktor Janukovyč a většina členů jeho vlády vycestovala pravděpodobně z Kyjeva, jehož centrum včetně vládních budov v noci zcela ovládla opozice. Kde se hlava státu nachází, zatím nikdo neví. Jaunkovyčova rezidence u Kyjeva je bez ostrahy, novináři do objektu volně vstupují.

Protivládní demonstranti střeží vstup do budovy ukrajinského parlamentu v Kyjevě. foto: Reuters

Prezident je podle některých zpráv v Charkově, objevily se i spekulace o tom, že odjel do jihoruského Soči.

Prezidentská rezidence Mežyhirja ležící asi třicet kilometrů severně od metropole je pustá, objekt opustila i prezidentská ochranka. Do objektu, dosud nepřístupného médiím, podle listu Fokus volně vstupují novináři a televizní týmy.

Někteří ukrajinští poslanci v sobotu na schůzi parlamentu tvrdili, že prezident je v zahraničí, možná ve Spojených arabských emirátech či v jihoruském Soči, kde o víkendu končí zimní olympiáda. Nepřítomnost prezidenta a členů jeho vlády podle poslanců jen umocňuje naléhavou nutnost jmenovat nový kabinet a připravit půdu pro mimořádné prezidentské volby. Parlament by podle jeho bývalého předsedy Volodymyra Lytvyna měl zvolit už dnes alespoň ministry obrany a vnitra.

Vůdce opoziční strany Vlast Arsenij Jaceňuk v parlamentu upozornil, že prezident před svým "útěkem" nepodepsal zákon o návratu k ústavě z roku 2004, která omezuje pravomoci hlavy státu. Zákon spěšně v pátek schválil parlament, ale bez prezidentského podpisu nemůže vstoupit v platnost. Už absence prezidentského podpisu je podle Jaceňuka důvodem k Janukovyčově demisi.

ČTĚTE K TÉMATU

V Charkově mezitím vrcholí přípravy k zahájení sjezdu zastupitelů všech stupňů, kteří se do města sjeli z ruskojazyčných oblastí na jihu a východě země. Velká část ukrajinských médií je přesvědčena o tom, že právě tam zamířil prezident. Do Charkova se údajně sjíždějí brigády donbaských horníků, kteří vytvářejí dobrovolnické hlídky. Kyjevský tisk otevřeně poslaneckou akci v Charkově označuje za "separatistickou provokaci".

Rezignace prezidenta Viktora Janukovyče chce v sobotu ukrajinská opozice dosáhnout hlasováním. Agentuře Reuters to v Kyjevě řekla mluvčí vůdce opozičního hnutí UDAR Vitalije Klička. Podle Oksany Zinovjevové by poslanci mohli schválit rezoluci požadující Janukovyčův odchod už během soboty.

"Navrhneme rezoluci s požadavkem prezidentovy demise," řekla mluvčí. "To by umožnilo sněmovně stanovit datum předčasných voleb," dodala. Sídlo sněmovny se v noci dostalo pod kontrolu demonstrantů, objekt střeží povstalecké hlídky.

ČTĚTE VÍCE

Po ostatních západoukrajinských regionech se po delším váhání i Zakarpatská oblast s centrem v Užhorodu připojila k opozici. Na rozdíl od Lvovské, Ternopilské či Ivano-Frankivské oblasti má v nejzápadnější části Ukrajiny prezident Viktor Janukovyč a jeho Strana regionů poměrně silné pozice.

Vedení oblasti i užhorodskou radnici vytrvale ovládali stoupenci Janukovyče, ale opozici se v sobotu podařilo zřejmě definitivně situaci zvrátit.

Oblast osídlená Rusíny a silnou maďarskou menšinou, která v meziválečném období patřila Československu, podle místních médií vypověděla poslušnost ústřední vládě a zakázala činnost Strany regionů a komunistů.

Tábor prezidenta přitom ještě počátkem týdne Zakarpatskou oblast pevně ovládal, ke Straně regionů se hlásil gubernátor Oleksandr Ledyda, starosta Užhorodu Viktor Pohorelov i pětice poslanců zastupujících oblast v centrálním parlamentu.

Převzetí moci opozicí bylo v Zakarpatské oblasti pokojné, k žádným násilnostem podle místních novinářů nedošlo.

Autoři: ,