12. dubna 2010 11:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kyrgyzská opozice se chystá na prezidenta, ten hrozí krveprolitím

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kurmanbek Bakijev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurmanbek Bakijev | foto: ČTK

BIŠKEK Kyrgyzská opozice, která minulý týden svrhla prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, dnes oznámila, že proti němu chystá "zvláštní operaci". Bakijev, který uprchl na jih země, znovu upozornil na to, že jakýkoli pokus ho chytit či zabít vyústí v další krveprolití.

"Připravujeme speciální operaci," citovala místopředsedu prozatímní vlády v Kyrgyzstánu Almaze Atambajeva agentura Reuters. "(Bakijev) se skrývá ale za lidským štítem. Doufáme, že operaci budeme moci uskutečnit bez ztrát na životech civilistů," dodal Atambajev.

Bakijev, který v předchozích dnech vyzval k zásahu OSN, ale před zásahem vůči své osobě znovu varoval. "Jen ať si zkusí se mě zmocnit, jen ať si zkusí mě zabít. Věřím, že to povede k tak velkému krveprolití, které nikdo nebude moci ospravedlnit," prohlásil ve vystoupení před několika tisícovkami jeho příznivců.

Je to poprvé, co Bakijev vystoupil na veřejnosti po svém útěku z hlavního města Biškeku. Opozice, která vytvořila prozatímní vládu v čele s Rozou Otunbajevovou, jej vyzvala k složení funkce a zároveň obvinila z toho, že chce vyvolat občanskou válku.

Povstání proti prezidentovi z minulé středy a následné násilnosti si vyžádaly přes 80 mrtvých. Bakijev, který ruskému časopisu Russkij Newsweek tvrdil, že je k rezignaci připraven, agenturám naopak několikrát řekl, že odmítá přistoupit k abdikaci a prohlásil, že případný pokus o jeho usmrcení "zalije zemi krví". Otunbajevová na to reagovala prohlášením, že její prozatímní vláda chce prezidenta zatknout a soudit za smrt lidí, kteří zahynuli při převratu.

Vicepremiér Omurbek Tekebajev v neděli pohrozil, že kdyby se snad Bakijev pokusil situaci dál destabilizovat, bude proti němu použito síly. Kyrgyzstán, hornatý stát vklíněný mezi Kazachstán a Čínu, patří k nejchudším v Asii. Země nemá větší zásoby nerostných surovin a Bakijev po sobě nechal státní kasu prázdnou. Hlavním pohnutkou k povstání přitom bylo snížení cen paliv a energie, což národu Otunbajevová obratem slíbila.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz