19. dubna 2010 17:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kyrgyzstán postihla nová vlna násilí, hrozí prý občanská válka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Násilnosti v obci Majevka nedaleko Biškeku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Násilnosti v obci Majevka nedaleko Biškeku. | foto: Reuters

BIŠKEK Nestabilní Kyrgyzstán postihla nová vlna násilí. Na předměstí metropole Biškeku se shromáždily skupiny rabujících ozbrojenců, kteří se pokoušejí o násilný zábor půdy. Podle středoasijské agentury AKIpress mají nepokoje etnický podtext.

V obci Majevka nedaleko Biškeku útočníci podpalují vesnická stavení. Ozývá se střelba, kolem obce se soustřeďují stovky policistů a vojáků v obrněných transportérech a na nákladních vozech s kulomety.

Obyvatelé metropole a někteří analytici tvrdí, že se nad zemí vznáší hrozba občanské války, napsala agentura IRIN.

V místě násilností, které během dne v marné snaze uklidnit situaci navštívilo několik členů vlády, žijí převážně meschetští Turci. Příslušníci této národnostní menšiny byli do Uzbekistánu a Kyrgyzstánu násilně deportováni v roce 1944 z jižní části Gruzie. V místě incidentů žijí i Rusové.

Etnické násilí
Bandy ozbrojených výrostků se podle očitých svědků dobývají do stavení místních Turků, vyhánějí je na ulici a bijí. Hasičským vozům brání v přístupu do obce. Podle agentury RIA Novosti došlo k přestřelkám, kterým padl za oběť nejméně jeden člověk a šest lidí bylo zraněno.

Ruská média opakovaně upozorňují, že v okolí Biškeku sílí protiruské nálady, a varují před pogromy. Televizní kanál Rossija 24 oznámil, že při řádění násilníků bylo zraněno několik Rusů.

Demonstrace se dnes odehrály i na jihu země. Asi 1500 lidí v Džalalabadu vykřikovalo protivládní hesla a dožadovalo se návratu svrženého prezidenta, který v pátek opustil Kyrgyzstán a odletěl do sousedního Kazachstánu.

Ruská média varují před pogromy
Prozatímní kyrgyzská vláda vyzvala světové společenství, aby pomohlo nalézt a zablokovat finanční prostředky, které svržený prezident údajně ze země vyvezl. Podle kyrgyzských médií jde zhruba o částku 200 milionů dolarů (téměř 3,8 miliardy korun).

Revolta policistů

Další velké znepokojení kyrgyzské prozatímní vlády vyvolává revolta v orgánech policie a ministerstva vnitra. V centru Biškeku se  shromáždilo několik set policistů, kteří odmítají sloužit pod nově jmenovaným ministrem Bolotbekem Šernijazovem.

Policisté žádají, aby byl Šernijazov uvolněn z ministerského postu a do vedení resortu aby byl jmenován "profesionál". Žádají rovněž rozšíření služebních výhod a finanční kompenzaci pro policisty, které při převratu zranily davy povstalců.

Podle agentury RIA Novosti prozatímní vláda nakonec požadavkům policistů ustoupila a do funkce ministra vnitra jmenovala dosavadního prvního náměstka Baktybeka Alymbekova.

Prozatímní vláda dnes novinářům představila svůj plán dalšího rozvoje země nazvaný Návrat k demokracii. Vicepremiér Omurbek Tekebajev řekl, že vláda připravuje sérii ústavních změn, které výrazně omezí prezidentské pravomoci a z Kyrgyzstánu prý učiní zemi klasické parlamentní demokracie. Koncem srpna či začátkem září hodlá uspořádat parlamentní a prezidentské volby. Ty mají být maximálně transparentní pod dohledem mezinárodních pozorovatelů.

Na ústavních změnách prý budou spolupracovat organizace na ochranu lidských práv.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz