6. června 2013 12:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rekordní Labe a Dunaj. Okolní státy zaplavuje masa vody

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Auto odjíždí z malé osady u bavorského města Deggendorf, kterou zcela zatopil Dunaj.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auto odjíždí z malé osady u bavorského města Deggendorf, kterou zcela zatopil Dunaj. | foto: Reuters

S obavami hledí směrem k Česku obyvatelé německých spolkových zemí, které leží na Labi. V Drážďanech očekávají, že hladina řeky dosáhne vrcholu už kolem dnešního poledne. Na jih od Česka trápí okolní země zase rozvodněný Dunaj. Zatímco Vídeň má kulminaci Dunaje za sebou, v Budapešti se na povodňovou vlnu teprve chystají.

V Německu rozvodněné řeky dál sužují části Braniborska, Saska-Anhaltska a Bavorska, nejhorší však mají před sebou oblasti kolem Labe v Dolním Sasku a v Sasku, kam se valí voda ze zaplaveného Česka.

Téměř celý pod vodou. Dům nedaleko Míšně v jihovýchodním Německu.

V Dolním Sasku se na nejhorší připravují oblasti podél Labe, jehož tok by se tam měl v závěru týdne výrazně vzedmout. Podle agentury DPA je těžké předpovědět, do jaké výšky hladina řeky vystoupá, a proto lze jen stěží předvídat, jaká nastane situace. Tisíce požárníků, policistů a vojáků v této spolkové zemi jsou podél řeky v plné pohotovosti v očekávání kritické fáze povodní. Od dnešního dne budou na hrázích hlídky ve dne v noci.

S obavami hledí směrem k Česku i obyvatelé sousedního Saska, které z německých spolkových zemí stojí ženoucím se vodním masám Labe v cestě jako první. V zemské metropoli Drážďanech očekávají, že hladina řeky dosáhne vrcholu už kolem dnešního poledne.

Obyvatel Drážďan sleduje stoupající hladinu.

V Rakousku je podle serveru krone.at situace nadále napjatá. Západ země by už sice mohl mít nejhorší za sebou, východními oblastmi si ale cestu dál razí mohutné přívaly vody.

Rekordní naměřené hodnoty hlásí podle agentury APA z Korneuburgu u Vídně - 8,10 metru. Při záplavách před 11 lety tam zaznamenali o 21 centimetrů méně. Samotné rakouské hlavní město už má kulminaci Dunaje za sebou a situace se tam začíná pomalu uklidňovat.

Hladina veletoku tam o čtyři centimetry překonala rekordních 7,89 metru z roku 2002. Východně od metropole ale dál zaznamenávají stoupající stavy vody.

Rozlité Labe u historického mostu "Modrý zázrak" v Drážďanech.

V Maďarsku budují hráze tisíce lidí
Maďarsko se intenzivně připravuje na záplavovovou vlnu na Dunaji. Premiér Viktor Orbán dnes sdělil, že veletok bude v zemi postupně kulminovat od pátku, a označil devět nejohroženějších míst, mezi nimiž je i Budapešť.

V hlavním městě se nejvyšší stav očekává až v pondělí, kdy by měla voda vystoupat na 885 centimetrů. Podle vodohospodářů by to bylo o 25 centimetrů více než rekordní úroveň z roku 2006. Do čtvrtečního rána bylo v župě Pest, obklopující metropoli, evakuováno 241 obyvatel, většinou z menších obcí v blízkosti Dunaje.

Hladina řeky v Nagybajcsi na severozápadě Maďarska činila ve čtvrtek ráno 809 centimetrů a vrcholné úrovně by měla dosáhnout v sobotu, kdy se čeká rekordních devět metrů.

Více o situaci na SLOVENSKU

Protipovodňové přípravy jsou podle agentury MTI již v plném proudu podél Dunaje na úseku dlouhém 191 kilometrů v župách Györ-Sopron, Komárom-Esztergom a Pest. V Györu-Soproni buduje ochranné hráze na 5 000 lidí a v Györu, správním středisku župy, byl evakuován a uzavřen tamní ostrov.

Předseda vlády Orbán na tiskové konferenci ujišťoval, že záchrana bude v případě potřeby poskytnuta každému jednotlivci. Ministr obrany Csaba Hende k tomu dodal, že byla zmobilizována celá armáda a že k nasazení je připraveno více než 9 600 lidí.


dam, jvJana Vrubelová, ČTK
  • 0Diskuse
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.