11. července 2016 13:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lank se stal místopředsedou sněmovní komise k policii. Vyšetřovací plán se projednává

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Členové sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci celostátních policejních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci celostátních policejních... | foto: ČTK

PRAHA Místopředsedou sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci celostátních policejních útvarů se stal Marin Lank (Úsvit). Členové komise nyní projednávají za zavřenými dveřmi vyšetřovací plán. Debatují tedy zejména o tom, koho pozvou k výslechům a jaké dokumenty si vyžádají. Výslechy se budou konat později.

Předseda komise Pavel Blažek (ODS) na začátku úvodní schůze komise upozornil na to, že její zvláštnost spočívá v tom, že se bude zabývat záležitostí, která je takzvaně živá, a je navíc předmětem politického boje. Nabádal k tomu, aby byly budoucí výslechy vedeny co možná nejobjektivněji. „Selžeme, pokud z toho uděláme nějaký stranický souboj,“ řekl Blažek.

Komise by si mohla už podle dřívějších informací pozvat státní zástupce, kteří mají o změnách v policii pochyby, někdejšího ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu, jenž kvůli reorganizaci odešel do civilu, nebo policejního prezidenta Tomáše Tuhého. K výslechu by mohli jít taky ministři vnitra a financí Milan Chovanec (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO).

Dnešní volba místopředsedy byla poměrně jednoznačná. Blažek sice navrhl Daniela Korteho (TOP 09), který se ale kandidatury v podstatě vzdal, když navrhl Lanka. Pro Lanka zvedlo ruku šest ze sedmi členů komise,Lank se hlasování zdržel.

Výsledky prověřování změn v policii, které vyvolaly i koaliční roztržku mezi ČSSD a hnutím ANO, by měla dát komise sněmovnímu plénu do konce října. Má se zabývat zejména různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně reorganizace.

ČTK
  • 13Diskuse