Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pražský politik radí firmě, která se pře s magistrátem. Inkasoval za to 1,5 milionu

Česko

  5:00
PRAHA - Pracuje pro firmu, která prováděla dozor při dostavbě pražského metra, ale také pro advokáty, kteří tuto společnost zastupují ve sporu s hlavním městem o tunel Blanka. Řeč je o Františku Laudátovi, který byl výraznou tváří pražské komunální politiky. „Myslím, že si to můžu dovolit,“ říká pro server Lidovky.cz poslanec.

František Laudát. foto: TOP 09

Laudát, dnes poslanec TOP 09 zvolený za Prahu, si podle svého majetkového přiznání přišel v minulém roce na 540 tisíc bez DPH za práci pro společnost Inženýring dopravních staveb (IDS), správce stavby tunelu Blanka. Dalších 1,5 milionu pak inkasoval za poradenství pro Advokátní kancelář Pejchal–Nespala.

Marek Nespala

  • „V rámci transparentnosti spolupráce s panem inženýrem jsem zmocněn sdělit, že byl řadu let velmi cenným technickým poradcem naší advokátní kanceláře. Jako pedagog ČVUT radil v ryze technicko procedurálních věcech a vždy byl velmi pozorný stran možného střetu zájmů. Mohu vás ujistit, že žádná zadávací zařízení ani lobby zákonů v naší spolupráci nebyla,“ napsal serveru Lidovky.cz Nespala.

„Jsou to poradenské služby kolem územního plánování, pražského metra, což je spojené s Inženýringem (Inženýring dopravních staveb – pozn. red.),“ vysvětlil Laudát na dotaz serveru Lidovky.cz honoráře od advokáta Nespaly. „Nejsem právník, jsem technik. Oni znají právo, já říkám věcné připomínky ze stavařiny,“ dodal. Laudát s IDS i právníky spolupracuje dlouhodobě. Loni poskytoval konzultace při problematické dostavbě linky A, další projekty prý byly mimo Prahu. Dříve také svou radou přispěl i ve věci tunelu Blanka. Přesto střet zájmů odmítá.

2014

  • AK Pejchal – Nespala 1,5 milionu bez DPH
  • IDS – 540 tisíc bez DPH

2013

  • AK Pejchal – Nespala 1 milion korun
  • IDS – 360 tisíc korun

2012

  • AK Pejchal – Nespala 500 tisíc korun
  • IDS 540 tisíc korun

2011

  • IDS – 55 tisíc korun
    ------------------------------

CELKEM 4,495 milionu

Učil právníky stavařině

„Nejsem pražským zastupitelem, ve vedení pražské organizace jsem jako řadový člen předsednictva. Střet zájmů nemám, a to ani ze zákona, a dokonce ani střet morální,“ řekl Laudát.

S čím přesně pomáhal poslanec právníkům? „Bylo to ve věcné rovině, nikoli právní. Další věci se týkaly územního plánování mimo Prahu, ale nechci říkat nic konkrétně. Je to učení právníků stavařině,“ dodal Laudát. A blíže nechtěl komentovat ani své poradenství pro IDS, za které loni utržil 540 tisíc. „Chodím na kontrolní dny, jsou tam mraky problémů,“ uvedl.

S advokátní kanceláří Marka Nespaly a společností IDS spolupracuje Laudát, jak lze vyčíst z­ jeho majetkových přiznání, od roku 2011. Tehdy od Inženýringu inkasoval 55 tisíc korun. O rok později už pak za své poradenství získal půl milionu, což bylo o čtyřicet tisíc více, než kolik v tom roce bral od Nespaly. Celkem si za poslední čtyři roky za služby pro obě instituce přišel na 4,495 milionu korun.

František Laudát

  • 1998 až 2002 zastupitel městské části Praha 5
  • 1995 až 2006 ředitel Obecního domu v Praze
  • 1994 až 2006 zastupitel hlavního města Prahy za ODS
  • 2006 až 2013 poslanec za ODS, poté TOP 09
  • 2011 až 2013 předseda pražské organizace TOP 09
  • 2013 až dosud poslanec za TOP 09, zvolen za Prahu

„V rámci transparentnosti spolupráce s panem inženýrem jsem zmocněn sdělit, že byl řadu let velmi cenným technickým poradcem naší advokátní kanceláře. Jako pedagog ČVUT radil v ryze technickoprocedurálních věcech a vždy byl velmi pozorný stran možného střetu zájmů. Mohu vás ujistit, že žádná zadávací zařízení ani lobby zákonů v naší spolupráci nebyla,“ napsal LN Marek Nespala.

O úzkých vazbách společnosti IDS, která pro dopravní podnik mimo jiné pořádá výběrová řízení, na vysoce postavené politiky pražské TOP 09 se spekulovalo už dříve. Jak informoval server Česká pozice, Laudát od roku 2011 navštěvoval kontrolní dny stavby metra právě v dresu společnosti IDS.

Na možné napojení na TOP 09 poukazoval i odborář dopravního podniku Petr Pulec. Ten v ­roce 2013 podal trestní oznámení pro porušení zákona o veřejných zakázkách. Inženýring dopravních staveb údajně zadal některé práce bez řádného zadávacího řízení, dopravní podnik nakonec přišel o ­3,7 ­miliardy z Evropských fondů (více čtěte ZDE).

Pulec v oznámení každopádně zmiňuje jméno dalšího politika TOP 09, bývalého radního pro dopravu a místopředsedu strany Jiřího Pařízka. Ten pro IDS pracoval jako ekonom. Proti tomu se ale firma ohradila. U Pařízka se prý jednalo o tříměsíční souběh funkcí a­Laudát zase údajně nemohl „z titulu svých politických funkcí cokoli a jakkoli ovlivnit“. Pro připomenutí: TOP 09 v té době patřilo křeslo primátora – Tomáše Hudečka.

Laudát střet zájmů také odmítá. „S městem nemám nic společného a myslím, že si to můžu dovolit,“ dodal poslanec.

  • Firma IDS se měla podle interního auditu dopravního podniku dopustit hned několika pochybení. 
  • Kontrola odboru, kterému tehdy šéfoval Lukáš Wagenknecht, poukázala na nedostatečný počet pracovníků při dozoru stavby, zdržení přeložek inženýrských sítí či na to, že dopravní podnik nebyl upozorněn na takzvané vícepráce, které stavbu měly prodražit o přibližně devět miliard korun.
  • Společnost IDS to ale odmítla s tím, že investora prý o všem informovala a vícepráce vyšly jen na pět miliard korun
  • Policie se poté zabývala také incidentem na dálnici D11, kdy se šedý vůz značky Škoda Octavia snažil z vozovky vytlačit Wagenknechtovo auto.
  • LIDOVKY.CZ: Policie vyšetřuje dostavbu metra A. Úředníka chtěl někdo vytlačit z dálnice
Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč