8. února 2010 10:36, aktualizováno  13:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavina zasypala armádní výcvikové středisko. 15 mrtvých, 53 zachráněných

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Lavina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lavina - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ŠRÍNAGAR Patnáct vojáků usmrtila ohromná lavina, která zasypala výcvikové středisko armády v Gulmargu v indické části Kašmíru. Dalších 53 vojáků se po šestihodinovém úsilí ze sněhu podařilo vyprostit.

Dva vojáci jsou stále pohřešováni a 17 zachráněných potřebovalo ihned lékařskou péči.

V Gulmargu, proslulém lyžařském středisku ležícím asi 50 kilometrů severozápadně od Šrínagaru, se uskutečnila masivní záchranná operace, které se krom vojáků účastnili i policisté a zaměstnanci místního turistického průmyslu, řekl novinářům mluvčí indické armády Vinít Súd. "Zmobilizovali jsme všechny zdroje, abychom zachránili zasypané vojáky," řekl Súd, podle nějž šlo o nejhorší lavinu, jaká vojáky v této oblasti zasáhla za několik posledních let.

Téměř 200 zahraničních turistů a stejný počet domácích návštěvníků, kteří se v této oblasti nyní nacházejí, je v pořádku, oznámil G.M. Dar z místního úřadu pro cestovní ruch.

Indická armáda má v Gulmargu výcvikové středisko školy boje ve vysokých nadmořských výškách. Kašmír, jehož území je rozděleno mezi Indii, Pákistán a Čínu, leží z větší části v nadmořských výškách převyšujících 4000 metrů nad mořem.

V konfliktní oblasti Kašmíru je i ledovec Siačen, o nějž bojovali indičtí a pákistánští vojáci. Tento ledovec leží ve výšce 5400 až 6600 metrů nad mořem a byl označován za "nejvyšší bojiště světa"; od roku 2003 je na něm dodržováno příměří.

Deště a vydatné sněžení často v Kašmíru spouští laviny nebo sesuvy půdy. V loňském dubnu zasáhla lavina indickou vojenskou základnu blízko hranic s pákistánskou částí Kašmíru. Zabila sedm vojáků a osm dalších zranila.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz