24. listopadu 2008 13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lavrov: Rusové na prezidenty nestříleli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 61Diskuse
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | foto: AFP

LIMA/TBILISI/VARŠAVA/MOSKVA Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov oznažil obvinění, podle kterého měli včera ruští vojáci, nacházející se v Jižní Osetii, střílet na automobilový konvoj s gruzínským a polským prezidentem, za provokaci.

"Je to zjevná provokace," prohlásil v neděli v peruánské metropoli Limě šéf ruské diplomacie, který doprovází prezidenta Dmitrije Medveděva na cestě po Latinské Americe. "Není to poprvé, co to udělali. Organizují provokace a pak z nich viní ruskou stranu."

Lavrov z incidentu neobvinil Tbilisi, ale popřel jakoukoliv odpovědnost Rusů na střelbě. "Ani z ruské, ani z jihoosetské strany nikdo nestřílel," prohlásil.

Na automobilový konvoj s gruzínským a polským prezidentem vystřelili v neděli neznámí útočníci. Konvoj se poté vrátil do hlavního města Gruzie Tbilisi. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.
Do ruských obchodu přichází PC hra o nové válce s Gruzií

Na pulty ruských obchodů přichází počítačová hra, která simuluje novou válku mezi Ruskem a Gruzií. Tentokrát by se však podle scénáře hry do konfliktu zapojilo i NATO a Ukrajina.

Název hry "Konfrontace - donucení k míru" vychází z rétoriky Kremlu, podle níž srpnový konflikt byl jen mírovou operací, která měla Tbilisi přimět ke klidu zbraní.

Podle scénáře hry se gruzínský prezident Michail Saakašvili za podpory nejmenovaných západních velmocí pouští do nového pokusu ovládnout dvě separatistické provincie, Jižní Osetii a Abcházhii, jejichž nezávislost mezitím Rusko uznalo.

Moskva nemíní jen přihlížet a odpovídá protiúderem, ale do konfliktu se zapojuje i Ukrajina, pokoušející se blokovat ruskou černomořskou flotilu na její pronajaté základně v Sevastopolu, a Polsko coby ztělesnění NATO.

Podle autorů hry by se však počítačová válka neměla brát příliš vážně.Podle očitého svědka z konvoje, jehož citovala agentura Reuters, mohou za incident jihoosetské složky, které střílely do vzduchu. Gruzínský prezident Michail Saakašvili zase z incidentu obvinil ruské vojáky střežící kontrolní stanoviště.

"Nečekal jsem, že Rusové začnou střílet. Realitou je, že jednáme s nevyzpytatelnými lidmi. Nebyli rádi, že vidí našeho hosta, ani že vidí mě," řekl na společné tiskové konference s Lechem Kaczyńským Saakašvili. Rusy za viníky označil také polský prezident, který byl v Gruzii jako oficiální host vlády při oslavách pátého výročí růžové revoluce, která vynesla k moci právě Saakašviliho.

Kaczyński označil incident za vážný. Předseda dolní komory polského parlamentu Bronislaw Komorowski dnes v polském rozhlase naopak řekl, že incident vážný nebyl. Do nepříjemné situace se ale podle Komorowského dostala polská diplomacie, protože to, jak hodnotí situaci prezident, může mít negativní vliv na polsko-ruské vztahy. Podle něj bude muset být vyjasněno, kdo vlastně střílel.

Politici polské levice a vládní Občanské platformy vytýkají prezidentovi, že ihned po střelbě označil za viníky Rusy. Kritizují také to, že souhlasil s předem neplánovaným "výletem do neznáma".

Nedělní incident v Gruzii dnes začalo vyšetřovat varšavské státní zastupitelství. Kaczyäski jej popsal švédskému ministrovi zahraničí Carlovi Bildtovi, který je ve Varšavě jako host na jednání šéfů diplomacií visegrádské čtyřky. Bildt novinářům řekl, že Evropská unie musí vyvinout nátlak na Rusko, aby splnilo sliby, které dala Moskva Bruselu po ukončení rusko-gruzínského konfliktu.
Lidovky.cz
  • 61Diskuse
Najdete na Lidovky.cz