11. prosince 2007 10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Led Zeppelin jsou zpět

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Led Zeppelin v době největší slávy. Zleva bubeník John Bonham, zpěvák Robert Plant, kytarista Jimmy Page a basista John Paul Jones. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Led Zeppelin v době největší slávy. Zleva bubeník John Bonham, zpěvák Robert Plant, kytarista Jimmy Page a basista John Paul Jones. | foto: Atlantic/WarnerReprofoto

LONDÝN/PRAHA Kapela Led Zeppelin se včera sešla ke společnému koncertu v Londýně. 27 let po svém posledním koncertním vystoupení.

Podobné vzrušení by zavládlo, snad jen kdyby se znovu sešli Beatles. Led Zeppelin jsou zpět, jediného chybějícího člena původní sestavy, bubeníka Johna Bonhama, nahradil u bicí soupravy jeho syn Jason (41).

Další důvod posluchačského zájmu o včerejší vystoupení vystihl nedávno v tisku basista John Paul Jones (61). „Na rozdíl od jiných kapel byli Led Zeppelin orientovaní víc na živá vystoupení než na písně. Zatímco u takových Who málem nezáleží na tom, kdo jejich písničky hraje, ty naše v podání jiných lidí moc nevyzní.“

Kapela vznikla na podzim 1968 a po éře světové proslulosti v 70. letech zakončila existenci Led Zeppelin Bonhamova „rokenrolová“ smrt na prahu osmé dekády. Fenomenální bubeník se tehdy opilý ve spaní udusil zvratky.

Internetová loterie, v níž byly lístky na koncert v londýnské O2 Areně k mání, podle hodnověrných zdrojů zaznamenala 80 tisíc přístupů za minutu a celkem o lístek projevilo zájem odhadem až 200 milionů lidí. Do haly se ovšem vešlo pouze něco ke dvaceti tisícům šťastlivců, ochotných zaplatit za vstupenku v původní ceně 125 liber i osminásobek, za nějž byla nabízena na dražebním webu e-Bay, a možná i daleko víc. Koncert byl původně ohlášený na 26. listopadu, zraněný prst kytaristy Jimmyho Page (63) však datum posunul na včerejšek.

Záležitost na jediný večer?
Důvodem včerejší sešlosti v hale ve Wembley byla pocta loni zesnulému Ahmetu Ertegünovi, jedné z nejvýznamnějších postav nahrávacího průmyslu a zakladateli vydavatelství Atlantic, pro něž Led Zeppelin od svých začátků až do doby vrcholné slávy natáčeli. Ostře sledovaný koncert měl přispět penězi vzdělávacímu fondu, jejž Ertegün založil.

Včerejšku předcházela také nebývalá vydavatelská aktivita. Kromě toho, že je v internetovém obchodě nově k mání kompletní diskografie Led Zeppelin, nedávno vydaná kompilace Mothership nabízí remasterované nahrávky toho nejlepšího, co podle tří zbylých členů kapela kdy vytvořila. Vychází i rozšířená verze koncertního filmu The Song Remains The Same z roku 1976. Koncert pravděpodobně zájem o nahrávky nejslavnější kapely 70. let znovu oživí.

Tři zbylí členové Led Zeppelin se po Bonhamově smrti sešli několikrát na pódiu, nikdy však na celý koncert. Vystoupení v roce 1985 při charitativní akci Live Aid předcházela pouze devadesátiminutová zkouška. „Nenazval bych to profesionální sebevraždou, protože jsme v té době už nebyli profesionální kapelou, ale všechno nasvědčovalo tomu, že to nemůže skončit dobře,“ vzpomínal nedávno Page v britském tisku. Okolnosti nepřály ani vystoupení na oslavě společnosti Atlantic o tři roky později.

Tentokrát ale bylo času na zkoušení dost, poprvé se kapela sešla v polovině roku. Další důvod k reunionu sedí na bubenické stoličce: „Jason byl tak nadšený, že nakazil i nás ostatní,“ řekl Page o Bonhamovi s tím, že původně kapela chystala hodinový blok, ten se však postupně ještě protáhl tak, aby „mohla předvést všechno, co Led Zeppelin znamenali“. V době finančně úspěšných „návratů legend“, k nimž patřila turné kapel Genesis nebo Police, visí nad obnovenými Led Zeppelin jediný otazník: odolají lukrativním nabídkám na turné? „V současnosti je mi řečeno, že hrajeme tenhle jediný koncert,“ prohlásil Page nedávno. „Je to trochu smůla pro všechny, kdo by nás rádi viděli, ale chápu, proč se některým členům kapely na turné nechce.“

Page měl na mysli zpěváka Roberta Planta (59). Ten má po předloňském albu Mighty Rearranger na kontě další skvělou desku Raising Sand. Natočil ji spolu s countryovou zpěvačkou a houslistkou Alison Kraussovou. „Kdysi mě děsila představa, že se nebudu držet toho, co důvěrně znám,“ komentoval Plant prozatím poslední krok své sólové kariéry. „Jsem rád, že jsem vešel do jiného světa. Zjistil jsem, že člověk před sebou může mít ještě tisíc různých budoucností.“ Spolu s Kraussovou nyní chystají i světové turné, jež se při troše štěstí nevyhne ani Česku.

„Ano, být znovu s Led Zeppelin je úžasné, skličující, drásavé, krásné – a taky je to záležitost na jediný večer,“ uzavřel Plant.

  • 17Diskuse