11. listopadu 2009 20:15 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Legendární polský novinář Adam Michnik navštívil Lidové noviny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik na návštěvě v Lidových novinách s výkonným ředitelem LN Daliborem Balšínkem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfredaktor polského deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik na návštěvě v Lidových novinách s výkonným ředitelem LN Daliborem Balšínkem | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Polská novinářská legenda a šéfredaktor nejvýznamnějších středoevropských novin Gazeta Wyborcza Adam Michnik navštívil ve středu Lidové noviny.

Třiašedesátiletý Adam Michnik, jeden z hrdinů polského protikomunistického odboje, který si za svůj odpor proti totalitě odseděl šest let v komunistických vězeních, navštívil ve středu Lidové noviny. Jejich obnovenému vydávání na konci totality v roce 1987 pomohla i Česko-polská Solidarita, u jejíhož založení Michnik spolu s Václavem Havlem stál, a zkušenosti, které měli polští disidenti s vydáváním podzemních tiskovin.

Spolupráce LN a Gazety Wyborczy pokračovala i dlouho po roce 1989, kdy společně s dalšími deníky Visegrádské čtyřky vydávaly Středoevropské noviny.

Adam Michnik za svoji pomoc českému disentu obdržel v roce 2003 jedno z nejvyšších českých vyznamenání Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Jeho současná návštěva Prahy je spojena nejen s účastí na několika konferencích pořádaných k výročí 17. listopadu 1989 a následné sametové revoluce, ale především s předáním čestného doktorátu Univerzity Karlovy, který mu bude udělen v pátek. S výkonným ředitelem Lidových novin Daliborem Balšínkem jednali i o obnovení spolupráce obou významných deníků a společných projektech, s nimiž se čtenáři budou moci v blízké budoucnosti setkat na stránkách Lidových novin.

Najdete na Lidovky.cz