26. října 2007 15:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lékaře čeká vězení za obtěžování pacientek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Soud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud | foto: Reprofoto

LITOMĚŘICE Litoměřický soud poslal bývalého lékaře litoměřické nemocnice Ivana Drnka na 2,5 roku do vězení za sexuální obtěžování devíti mladých pacientek. Třem ještě nebylo patnáct let. Zároveň Drnkovi zakázal provozovat lékařskou praxi. Drnek se proti rozsudku odvolal.

Státní zástupkyně obvinila Ivana Drnka z toho, že v letech 2004 a 2005 jako lékař na dětském oddělení přikládal ruce dívek ke svému ztopořenému penisu. S šestnáctiletou pacientkou měl i pohlavní styk, k čemuž se jako k jedinému doznal.

Lékař dívky podle obžaloby obtěžoval buď při měření tlaku nebo masážích zad, o čemž mnohé vypovídaly jak na policii, tak u soudu. Jednu dívku prý před masáží uspal, když se probudila, byla zcela nahá.

Drnek veškerá obvinění, kromě dobrovolného sexuálního styku s šestnáctiletou dívkou, popírá. Jeho advokát Tomáš Sokol proto požadoval zamítnutí žaloby. Tvrdil, že si dívky o Drnkovi jako "o úchylákovi" povídaly, z čehož vznikla celá kauza. Soud se snažil přesvědčit i o tom, že některé léky mohou vyvolat u pacientů sexuální halucinace.

Soud obhajobě neuvěřil. Podle předsedkyně senátu Alexandry Šetkové znalci vyloučili jakýkoli komplot dívek. O Drnkově vině údajně svědčí jak výpovědi dívek, tak výpovědi některých rodičů či přátel, kterým se dívky se vším svěřily. Drnkovy činy dnes soudkyně označila za vysoce společensky nebezpečné, protože při nich využil svého postavení lékaře a zneužil dívky, které byly často velmi vážně nemocné. Podle ní tak narušil důvěru v lékařskou profesi. Drnek se k rozsudku odmítl novinářům vyjádřit.
Drnek v litoměřické nemocnici již nepracuje. Na základě informací, které zazněly u soudu, mu nemocnice letos na jaře dala výpověď.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz