Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Lékaři jedou zkusit štěstí za hranice

Česko

Drtivá většina účastníků akce Děkujeme, odcházíme je zpátky na svých místech.

Někteří ale o návrat nestojí.

PRAHA Dohoda je uzavřena, téměř všechny výpovědi lékařů jsou staženy. Několik desítek protestujících si přesto právě balí kufry.

„To rozhodnutí už ve mně dřímalo delší dobu. Kampaň Děkujeme, odcházíme to spíše rozdmýchala, zejména protikampaň vedená vládou a některými médii. Výsledek není špatný, pokud se celé memorandum podaří dodržet. I tak jsem byl ale rozhodnutý zkusit to jinde,“ říká chirurg Robert Ston z pražské fakultní nemocnice na Vinohradech. 1. dubna začne novou kariéru v Německu.

„O doktory je tam skutečně obrovský zájem. Důvodem je i to, že mají hustou síť nemocnic a opravdu dodržují zákon o přesčasech. Navštívil jsem sedm nemocnic kolem hranic, abych to měl blízko do Prahy, a v šesti mi ihned nabídli práci odpovídající mé kvalifikaci,“ popisuje možnosti českých lékařů.

Právě německy mluvící země, skandinávské státy a Anglie nebo Irsko patří mezi lokality, kam čeští lékaři míří nejčastěji a kde je o ně i největší zájem. „Velmi žádaní jsou anesteziologové, chirurgové i gynekologové,“ vypočítává odborářský předseda Martin Engel. O tom, kolik z protestujících lékařů se nakonec rozhodlo skutečně do zahraničí odejít, ale přesný přehled nemá. „Jsou to především ti, kteří nečekali na výsledek jednání a zařídili se předem.“ Podle průzkumu LN mezi 40 nemocnicemi (zhruba půlkou z těch, kde lékaři podali výpovědi) se nechce vrátit přes 100 lidí. A většina zamířila za hranice. „Člověk si tam vydělá na byt, tady ne. Je to nová zkušenost, naučím se jazyk, poznám, jak se pracuje jinde. A až se jednou vrátím, dává mi to jistou nezávislost, že se dokážu uživit jinde,“ říká anesteziolog František Duška, který odjíždí do anglického Nottinghamu.

Další důvody pro odchod osvětluje odborová koordinátorka Šárka Drinková: „Z Vysočiny se rozhodlo odejít na 15 lékařů, hlavně kvůli negativním reakcím během kampaně. Pochopili, že inteligenci tady peníze nikdo nepřeje, že je to lidem lhostejné a nezlepší se to.“

Většina z necelých čtyř tisíc protestujících lékařů ale bude od 1. března plynule pokračovat v práci na svých původních pozicích. Zařadili se mezi ně i ti z Uherského Hradiště. Vedení nemocnice se po jednání dozorčí rady rozhodlo přijmout zpět výpovědi všech, kteří o to budou mít zájem. Nemusí už přitom žádat znovu o místo, jak původně chtěl ředitel Antonín Karásek. „Veškeré nesrovnalosti mezi lékaři a vedením nemocnice byly vyjasněny. Zhruba 40 z 45 výpovědí bude staženo,“ uvítal dohodu odborový předák Petr Vysloužil. Nemocnice ale zatím přibrala do svého týmu přes 10 nových lékařů. „Ještě není vyřešené, co s nimi bude. Podle předsedy dozorčí rady by měli zůstat. Zda pro ně bude dostatek práce, zatím nejsem schopen odpovědět,“ říká mluvčí nemocnice Ludvík Valouch.

Další komplikace přinesl včerejší večer. A to na Klinice transplantační chirurgie IKEM, která odmítla přijmout zpět výpovědi dvou lékařů. Důvody nechtěl nikdo na klinice komentovat.

***

Odcházíme. I přes dohodu

* 18. května 2010: Lékařské odbory ohlásily start oficiální kampaně nespokojených doktorů Děkujeme, odcházíme. * 20. prosince 2010: První odhad hromadných výpovědí se zastavil na čísle 3576. Postupně se vyšplhal zhruba až k hranici 3800 z celkového počtu 18 tisíc lékařů.

* 21. února 2011: Lékaři začali na mnoha místech hromadně stahovat své výpovědi. Někteří ještě čekali na definitivní slovo vlády. * 26. února 2011: LN se pokusily zmapovat, kolik lékařů skutečně nakonec výpověď nestáhlo. Podle údajů z poloviny nemocnic je to zhruba stovka doktorů.

Autor: