Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

K přetření Lennonovy zdi se přihlásila umělecká skupina Pražská služba

Česko

  13:30aktualizováno  17:38
PRAHA - Aktivisté, kteří jsou studenty uměleckých škol, v rámci svého projeku změnili tvář Lennonovy zdi v centru Prahy. Umělecký prostor, který už od dob minulého režimu zdobí nejrůznější vzkazy, malůvky či krátké básně, přetřeli bílou barvou. Majitel stěny proto podal trestní oznámení.

Přemalování známé Lennonovy zdi vyvolalo značné rozhořčení ve veřejném prostoru. Studenti srdužení ve skupině Pražská služba tvrdí, že chtěli prostor vyčistit. foto:  Petr Topič, MAFRA

Turisty oblíbené místo nedaleko vltavského břehu změnilo barvu. Strakatou zeď se stovkami vzkazů a malůvek překryl bílý nátěr. Své dílo pak „umělci“ navíc završili nápisem „Wall is over“ (Konec zdi, pozn. red.). „Majitel stěny - Suverénní řád Řád maltézských rytířů - je z toho velmi zarmoucen a podává trestní oznámení proti neznámému pachateli,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Přemalování známé Lennonovy zdi vyvolalo značné rozhořčení ve veřejném...
Lennonova zeď na pražské Kampě krátce poté, co ji studenti přemalovali na bílo.
Studenti, kteří si říkají Pražská služba, přetřeli známou Lennonovu zeď v Praze.
Po Lennonově zdi na Kampě si vandalové vzali „na paškál“ také sochu maršála...

Podle informací první městské části, v níž se známé pražské lákadlo nachází, kdosi přemaloval barevnou zeď v noci z neděle na pondělí 17. listopadu. Netrvalo ale dlouho a na zdi se objevily nové obrázky i nápisy. Stěnu tak nově zdobí například vzkaz: „The wall is never over“ (Zeď nikdy neskončí, pozn. red.). Fotografie přetřené zdi se objevily v deníku Blesk.

Dřívější podoba Lennonovy zdi

‚Zeď nářků’

Lennonova zeď byla dříve nazývaná „Zdí nářků“. Během minulého režimu na ni lidé křídou psali různé stížnosti, přání, ale třeba i milostné básničky. Ačkoli komunisté barevnou zeď několikrát natřeli, obrázky a nápisy se na ní vždy objevily znovu.

Po smrti člena skupiny Beatles Johna Lennona v prosinci 1980 zeď na Kampě získala na významu - z místa se stal symbol svobody. K „hrobu“ jednoho z členů oblíbené hudební skupiny lidé nosili květiny, zapalovali zde svíčky, na zdi se začaly objevovat i graffiti či útržky z textů písní od Beatles. Zeď mnohokrát změnila svou podobu, dodnes přesto reprezentuje symbol svobodných ideálů.

Autor: