Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Lesem tak lehce neprojdete. ‚Už nebude takový, jak ho známe. Bude hustý a neprostupný,‘ říká ministr Toman

Státní lesy, které zaujímají skoro půlku území, se promění. Až 40 procent ploch se obnoví přirozeně, budou tak méně prostupné.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Myslím, že podstata problémů s kůrovcem je v tom, zda smrk je strom do Česka. Zda je les hustý nebo řidší je podružné. Ostatně sází se hustě, pak se dělá probírka. A zvěř stromky okusuje. Jako vlastník lesa mám na srnky vztek. Brouci a vítr mi kus lesa zbavili smrků už před lety. Potom co soused (bílý kůň) vykácel načerno.

0 0
možnosti

J32a98n 86L95u73k12á19š

10. 2. 2020 14:33

Bylo by fajn, kdyby tihle "odborníci", kteří se teď líhnou všude, měli povinně alespoň tak 6 semestrů ekonomiky. :-/

0 0
možnosti

No a zbytek lesu je soukromych a tak se muzete rozloucit i s navstevou lesa. Ted uz zbyva jen super modern shopping centre s made in china bordelem.

0 0
možnosti

Tak nevím, ale viděl pan ministr uměle osázený smrkový les dejme tomu deset až 15 let po výsadbě? To je smrková houština, do které se prakticky nedostanete. Trošičku chodit se tam dá až po více letech a umělé probírce. Zalesnění náletem bude pravda trochu přirozenější houština a může pokud se nebude dělat probírka, trvat déle, žádná dramatická změna to ale nebude.

0 0
možnosti

Osobně si ale myslím, že les a příroda není jen o sběru lesních plodin a rekreaci ! Nic ve zlém, ale les se nepěstuje jen pro kůrovce a palivové dřevo. Jehličnaté dřevo je stále důležitou surovinou pro tesaře a truhláře včetně dnes populárních montérů dřevostaveb. Školkování vytěžených ploch za účelem obnovení holin je běžným a v podstatě i přirozeným procesem obnovy lesní hmoty, A spoléhat se na náletovou obnovu bude dost riskantní a rizikovou záležitostí. Viz příklady neudržovaných příměstských ploch u nevyužitých prostor bývalých firem a podniků. I v každém okresním a krajském městě se s takovými divokými náletovými plochami často setkáváme, kde se díky nevyjasněným vlastnickým právům nemůže nasadit komunální pracovníci. Výsadba ve školkách se zpravidla opravdu dělala na vzdálenost 1,5-3 x 4 m. S pravidelným ročním vyžínáním mladé výsadby. Je škoda, že politici a ministři nechodí do přírody a lesa jen na houby a borůvky ale také na sledování rozvoje náletových invazivních rostlin.

0 0
možnosti

To bude pak křiku, že se do lesa nedá jít na houby, protože to je neprostupná džungle.

0 0
možnosti

S65l45á41v28e55k 38V70o22r

8. 2. 2020 18:56

jiné státy,třeba Anglie a Skotsko mají obecně málo lesů..to je poznámka k té náruživosti Čechů.Ve Skotsku na sever dál od Invernesu naleznete i palmy.Když se dostanete za Kaledonský kanál a jezero Loch Ness jste úplně v jiném světě.

0 0
možnosti

Podle mně je to blábol. Takové lesy vznikaly za komunistů, protože se tehdy osadilyvykácené paseky malými smrčky a pak se na to kašlalo. Na nevhodných místech smrčky uhynuly a vyrostl tam přirozený náletový les podobně jako má vyrůst nyní. Ten ale nebyl nikdy neprostupný, dokonce pokud tam budou procházet lidé a zvěř už od počátku, budou v takových lesích nakonec snadno prostupné vyšlapané pěšiny.

Neprostupný les vznikal až když ty lesy dostali zpět soukromníci. Ti obvykle ten socialistický smíšený les zlikvidovali a nasadili od prvního metru do posledního metru své parcely smrčky. A starali se o ně, takže tam vyrostly skutečně husté smrkové monokultury. Až teprve kůrovec, u nás kolem roku 2007, tomu udělal přítrž, zlikvidoval smrčky na nevhodných stanovištích a soukromníci pak hodně sázeli listnáče.

0 0
možnosti

J 78T

8. 2. 2020 17:56

Jsem jednoznačně pro. Konečně vstupujeme do 20. století.

0 0
možnosti
Foto

Konečně snad bude les lesem.

0 0
možnosti