27. března 2012 10:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemětřesení v policii. Po Janouškově nehodě skončí náměstek Husák

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Tlaku na rezignaci policejní prezident Petr Lessy zatím odolává. K odchodu z čela policie nevidí důvod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tlaku na rezignaci policejní prezident Petr Lessy zatím odolává. K odchodu z čela policie nevidí důvod. | foto: ČTK

UVNITŘ MINUTÁŽ Policejní prezident Petr Lessy kvůli chybám při vyšetřování nehody kmotra Romana Janouška rozpoutal personální zemětřesení: přijal rezignaci svého náměstka Vladislava Husáka a vyzval k odchodu z funkce pražského šéfa Martina Vondráška.

Pět otázek kolem nehody kmotra Romana Janouška a hned několik pochybení. Šéf policie Petr Lessy dnes dopoledne rozsáhle zkritizoval postup pražských policistů při vyšetřování pátečního incidentu, jehož hlavním aktérem byl vlivný podnikatel Janoušek.

A proto nechal citlivý případ přesunout pod hradecké policejní ředitelství. To aby vyloučil, že Janoušek může dále šetření ovlivňovat. "Chtěl jsem se veřejnosti omluvit za toto selhání. Jsem přesvědčen, že pro nás to bude poučení pro příště," prohlásil Lessy, který vyzval k rezignaci šéfa pražské policie Martina Vondráška.

Samotný Vondrášek ale zatím neodchází. "Chci říci, že došlo k řadě dílčích pochybení, ale nemyslím si, že ta pochybení mají vliv na trestní řízení," reagoval. A rezignuje? "Budu o tom hodně vážně přemýšlet." 

Janouškova nehoda minutu po minutě

10:12:59 - Na linku 158 volá svědek nehody, při níž Janouškovo porsche narazilo do vozu jednapadesátileté Vietnamky.

10:13:20 - Další telefonát na tísňovou linku. Tentokrát svědek incidentu líčí, že řidič porsche srazil chodce.

10:44 - Policie po zadržení Janouška provádí první dechovou zkoušku. "Byla s vysoce pozitivním výsledkem," komentuje ji policejní šéf Lessy. V nemocnici následně Janoušek odmítá vyšetření krve a moči.

14:30 - 14:44 - Vyšetřovatelé na pankráckém oddělení policie vyslýchají kmotra Janouška.

15:00 - Janoušek je ze služebny propuštěn zadním vchodem a mizí v černém audi.


Podle prověrky, kterou nařídil Lessy, chybovali policisté hned několikrát. "Eskortované osobě nemůže být umožněno volné používání telefonu," odcitoval Lessy poučku. Podle Lessyho nyní nelze vyloučit, že Janoušek zkoušel přes mobil uplatnit svůj vliv u nadřízených policistů.

A další otazník: policisté nezjišťovali, zda Janoušek náhodou není i pod vlivem drog. Jak Lessy připomněl, v každém služebním autě přitom je test na drogy. "Zdůvodnili to tím, že nejevil známky ovlivnění omamnými látkami," řekl Lessy.

Ještě větší chybou ale bylo, že policisté vyslýchali Janouška v době, kdy byl opilý. "Výslech nemá žádnou procesní validitu," upozornil policejní prezident. Řetězec chyb byl ovšem ještě delší.

Policisté informovali dozorující státní zástupkyni, že šlo pouze o nedbalostní delikt. Janoušek se i díky tomu vyhnul hrozbě, že skončí ve vazbě. Jak sám zdůraznil policejní prezident, vzhledem k Janouškovým konexím hrozí, že kmotr může ovlivňovat svědky.  

samMartin Samek, rakRadek Kedroň
  • 19Diskuse