29. srpna 2012 11:00, aktualizováno  11:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lessy bleskově skončil v čele policie. Inspekce ho viní z pomluvy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 148Diskuse
Petr Lessy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Lessy. | foto: MAFRA - Jindřich Mynařík

PRAHA Policejní prezident Petr Lessy skončil v čele policie a byl zbaven služebního poměru. Generální inspekce bezpečnostních sborů ho obvinila z pomluvy v kauze náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka.

Informaci přinesl deník E15.cz. Její pravdivost potvrdil serveru Lidovky.cz sám nyní už bývalý policejní prezident. "Bylo mi sděleno obvinění z pomluvy a zneužití pravomoci veřejné osoby," uvedl Lessy.

ČTĚTE TAKÉ:

Okamžitě musel odevzdat také služební průkaz, takže už není ani řadovým policistou. Více však nechtěl případ komentovat, poradit se chce nejprve se svým právním zástupcem. Ujistil však, že se bude proti "účelovému" obvinění bránit.

Podrobnější informace nepodala ani policejní inspekce. "V tuto chvíli jsou prováděny naším vyšetřovatelem procesní úkony, takže k tomu nelze nic říct," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Ministr vnitra Jan Kubice se k odvolání zatím nevyjádřil, na 13:00 svolal tiskovou konferenci.

Lessy loni o Vaňkovi prohlásil, že ho před trestními oznámeními dlouhodobě kryl Rudolf Setvák, jeden z obviněných v kauze brněnského policejního gangu. Údajně právě kvůli této větě nyní přišlo Lessymu obvinění z pomluvy.

Opozice: Chtějí zabránit vyšetřování kauz

"Pokud je důvodem skutečně pomluva, jak píší média, tak z toho vyplývá poměrně jasná snaha vládní koalice zastavit vyšetřování některých kauz, jako například nákup letounů CASA," komentoval nečekaný odchod policejního prezidenta Jeroným Tejc z ČSSD.

Podle něj vypukl mocenský boj o policii. "Tato vláda si začala zahrávat s demokracií jako takovou. Komunisté v roce 1948 by se nemuseli stydět, je to snaha o ovládnutí bezpečnostních složek," dodal Tejc.

Předsedkyně vládní strany LIDEM Karolína Peake v reakci rovnou odkázala k výběru Lessyho nástupce. "Musí být maximálně transparentní, nezpochybnitelný a s důrazem na profesionalitu bez politických bojů o tento post," prohlásila Peake.

Naznačila tak, že vláda, resp. ministr vnitra zřejmě nebude čekat, jak o Lessym rozhodne soud. Lessy přitom věří, že se do čela policie vrátí. Má prý "nezpochybnitelné důkazy", které ho u soudu očistí.

Pozadí Lessyho odvolání

Obvinění Petra Lessyho se týká událostí v minulém roce. Tehdy v rozhovoru pro deník Právo řekl, že náměstka zlínské policie Vaňka dlouhodobě před trestními oznámeními kryl Rudolf Setvák, jeden z obviněných v kauze brněnského policejního gangu.

Vaňka proto Lessy vyzval k odstoupení. Ten však popřel, že by se dopustil něčeho nezákonného. Připustil jen, že Setváka, který byl mezi lety 2004 a 2007 šéfem brněnské policejní inspekce, v roce 2009 na popud výběrové komise jmenoval vedoucím odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál.

"Setváka jsem zdědil po Vaňkovi a teď mi to všechno docvakává, protože na Vaňka bylo iks oznámení a všechna šetřila brněnská pobočka inspekce, které Setvák tehdy šéfoval. Všechna pak skončila jaksi do ztracena," řekl Lessy. Policejní prezident z krytí Vaňka obvinil také šéfa zlínské krajské policejní správy Bedřicha Koutného.

Lidovky.cz
  • 148Diskuse