17. prosince 2008 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lesy ČR dostaly další pokutu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Vichřice Emma způsobila Lesům ČR značné škody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vichřice Emma způsobila Lesům ČR značné škody. | foto: Jan SokolČTK

BRNO Státní podnik Lesy České republiky (LČR) si počínal nezákonně, když vybíral lesnické firmy, které měly za úkol likvidovat škody po letošní vichřici Emma. Díky tomu byla podniku od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložena pokuta ve výši 40 000 korun. Řekl to místopředseda úřadu Kamil Rudolecký.

ÚOHS vede ve věci ještě šest správních řízení, dají se tak očekávat i další sankce. Lesy ČR s verdiktem úřadu nesouhlasí a hodlají proti němu podat rozklad, řekl mluvčí podniku Radek Drahný.

Pro státní podnik je to další z řady pochybení při zakázkách. Dosud je to nejvyšší pokuta, kterou firma za chybné zakázky na těžbu dřeva dostala.

Zakázka se vypisovat neměla
LČR na odstraňování škod po Emmě nevyhlásily řádné tendry, ale oslovily vždy několik společností. Podle ÚOHS tak porušily zákon. Měly nechat dřevo vytěžit firmy, s nimiž měly podepsané dlouhodobé smlouvy. Pokuta se týká zakázky na těžbu na Opavsku. Získala ji firma Opavská lesní, a.s., přestože dlouhodobou smlouvu na tuto oblast měla společnost LESS&FOREST.

Lesy České republiky tvrdily, že kvůli kalamitnímu stavu mohou mimořádný typ zadání použít. "Úřad však po přezkoumání dokumentace k veřejné zakázce dospěl k názoru, že zadavatel měl zadat těžební činnosti smluvnímu partnerovi pro tuto smluvní územní jednotku, kterým je společnost LESS&FOREST," uvedl Rudolecký s tím, že kalamitní veřejnou zakázku neměl podnik vůbec vypisovat.

LČR údajně přišly až o čtvrt miliardy korun
Podle Drahného musel podnik likvidaci kalamity zadat soutěží jako zvláštní zakázku, protože původní dlouhodobý tendr vyhraný firmou LESS&FOREST s kalamitní těžbou navíc nepočítal. "Podle nás jsme postupovali v souladu se zákonem. Vypsáním zvláštní soutěže jsme zabránili škodám, které mohly v lese po kalamitě vzniknout," řekl Drahný.

Postup podniku při odstraňování škod po letošní vichřici Emma kritizovaly i některé lesnické firmy. Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) tvrdí, že LČR přišly kvůli zvolenému systému zadávaní zakázek po Emmě nejméně o čtvrt miliardy korun.

Podle ministerstva zemědělství to ale není pravda. ČAPLH ale poukazuje na to, že vybraným firmám po Emmě státní lesy garantovaly za vytěžené dřevo podstatně nižší prodejní ceny, než jaké chtěly po vítězích loňských řádných dlouhodobých tendrů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz