22. prosince 2008 14:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letadlo Aeroflotu ohrozil anonym

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
letadlo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy letadlo (ilustrační foto) | foto: Indranil MUKHERJEEAFP

ATÉNY Letadlo Aeroflotu směřující z Atén do Moskvy se muselo vrátit na letiště kvůli pumovému poplachu. Řecké úřady obdržely telefonické varování, že na palubě je nálož. Podle agentury Reuters byli cestující po bezpečném přistání evakuováni. Při prohlídce letadla však nebyla nalezena žádná výbušnina, a proto vyšetřovatelé dospěli k závěru, že šlo o falešný poplach. Úřady sdělily, že nikdo nebyl zraněn.

"Neznámý muž nám zavolal a řekl, že na palubě spoje Aeroflotu z Atén do Moskvy je bomba," informoval agenturu představitel řeckého úřadu pro civilní letectví. "Vyzvali jsme pilota, aby se s letadlem vrátil do Atén k příslušné kontrole. V okamžiku poplachu se stroj nacházel poblíž hranic s Tureckem," upřesnil představitel.

Podle mluvčí Aeroflotu Iriny Dannenbergové byl Airbus A-319 se 49 cestujícími na palubě ve vzduchu zhruba hodinu, když posádka dostala příkaz k návratu na aténské letiště. Mluvčí dodala, že šlo o let číslo 296, který v Aténách dosedl ve 14:18 SEČ.

Řecké úřady se s podobnými incidenty, které mají podobu planých pumových útoků zejména v letecké a v lodní dopravě, potýkají poměrně často. Časté jsou tyto incidenty i v případě leteckých spojů směřujících z Ruska a do Ruska.

Minulý měsíc se muselo vrátit do Istanbulu ruské letadlo, když jeden z cestujících vyhrožoval, že odpálí nálož. Vyšetřování ukázalo, že pasažér byl opilý a že šlo o smyšlenku. Ani v tomto případě nikdo nebyl zraněn.

ČTK