23. července 2014 15:52, aktualizováno  20:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letecká tragédie na Tchaj-wanu: havárii nepřežily desítky pasažérů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Při letecké havárii na Tchaj-wanu zahynuly desítky osob. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při letecké havárii na Tchaj-wanu zahynuly desítky osob. | foto: TwitterReprofoto

TCHAJ-PEJ Při středeční letecké nehodě na Tchaj-wanu přišlo o život 47 osob a 11 dalších bylo zraněno. S odvoláním na tchajwanské ministerstvo dopravy o tom informovala agentura AP. Stroj místní společnosti TransAsia Airways havaroval za bouře při druhém pokusu o nouzové přistání. Ostrovní stát Tchaj-wan v posledních dnech čelí nepřízni počasí v důsledku řádění tajfunu Matmo.

K neštěstí došlo nedaleko města Magong v souostroví Pcheng-chu (Peskadorské ostrovy). Magong byl i cílovou destinací vnitrostátního letu startujícího z přístavu Kchao-sung na jihu Tchaj-wanu. První zprávy, odvolávající se na oblastního šéfa hasičů, hovořily o 51 mrtvých. Na palubě stroje bylo podle tchajwanské správy civilního letectví 54 pasažérů a čtyři členové posádky.

Tchaj-wan se od úterý potýká s tajfunem Matmo a zemi sužují silné bouřky. Kvůli tajfunu sousední Čína evakuovala na 300.000 lidí. Tchajwanská společnost TransAsia Airways zajišťuje kromě vnitrostátních letů například i spojení do Japonska nebo do Thajska.

Prezident Ma Jing-ťiou neštěstí označil za "velmi smutný den v dějinách tchajwanského letectví" a vyzval úřady k rychlému vyjasnění podrobností tragédie, uvedl jeho mluvčí.

Na místě pátrá 200 vojáků

Podle zahraničních agentur je na místě asi 200 vojáků, stovka hasičů a více než 200 policistů. Příčinou neštěstí mohla být podle oblastního hasičského oddělení snížená viditelnost způsobená hustým deštěm. Podle leteckého úřadu ale hodnota viditelnosti stále odpovídala standardům pro přistání.

Poslední velké letecké neštěstí se na Tchaj-wanu odehrálo rovněž nedaleko ostrovů Pcheng-chu. Při nehodě Boeingu 747 zemřelo v roce 2002 více než 200 osob.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse